Book
- Id
- 12764
- Title
- Познати сомборски лекари
- Author Name
- Стојан Бербер
- Description
- First Published
- Keywords
- Project
- Area
- Template
- Историја медицине
- Language
- Status
- 1
- Nodes Count
- 1
- Authors Count
- 0
- Created
- 2008-07-08 18:54:32
- Modified
- 2008-07-10 12:16:49
- Published
- 2008-07-10
Related Nodes
Id | Book Id | Filename | Nodetype | Description | Default | Actions |
---|---|---|---|---|---|---|
2560 | 12764 | 1 | 1 | View Edit Delete | ||
Body ДР ЈОЖЕФ БИКИ (1758-1804)Рођен у Баји. Медицину завршио у Пешти. Радио је као жупанијски физик у Сомбору (до 1796). Писац је четири публикације на мађарском језику:
Др МИХАИЛО РАФАЕЛ ФОН ГЕЛЕИ (1763-1812)Медицину завршио у Бечу са „најодличнијим успехом“. Специјализирао хирургију и опстетрицију. Радио на универзитетској клиници у Бечу и био лекар-консултант цара Леополода II. Дописни члан Мађарске академије. Учествовао успешно у сузбијању Иришке куге (1795-96). Жупанијски физик у Сомбору након др Бикија све до годину дана уочи смрти. Написао више медицинских публикација, као што су Упутство за труднице и Последица лечења млеком и климатотерапијом разних хроничних обољења. У Сомбору 1797. г. написао и публикацију од 24 стране на немачком језику о успешном цепљењу од вариоле: Примарна схватања о погибељној опасности од великих богиња у сигурној благој форми код цепљења. ДР ВАСИЛИЈЕ МАКСИМОВИЋ (1808-1868)Рођен је у селу Риђици, поред Сомбора. Основну школу и гимназију завршио је у Сомбору. Завршио филозофију у Сегедину, а потом и медицину у Пешти. Одбранио дисертацију на латинском „De scorbuto“. Радио је у Сомбору бесплатно у сузбијању колере, због чега се побунио градски физик др Матијас Лос, јер ће остати без плате. Др Максимовић је због тога једно време радио у Бечеју, потом у Панчеву. У Сомбору је од 1845. године као градски физик, после смрти др Лоса. Учинио је много на унапређењу здравствене службе и побољшању нормативних аката: код убистава обавезно тражи обдукцију која ће бити плаћена, забрањује продају лекова без лекарских рецепата, предлаже да се отвори јавно купатило, и томе слично. Након смене на дужности током револуције 1848/49. године, поново је у Сомбору градски физик, а потом и жупанијски. Његов син је др Ђорђе Максимовић, лекар широке културе, који је надзирао градњу прве савремене болнице у Сомбору, а потом био и њен управник. Други син му је др Ника Максимовић, правник и познати политичар свога времена. ДР КОНСТАНТИН ПЕИЧИЋ (1802-1882)Рођен у Борову, студирао права у Пожуну, а медицину завршио у Пешти са дисертацијом о лечењу сиромаха, што се води као прва јужнословенска социјално-медицинска студија. Ради кратко у Пешти и С. Митровици, а потом у Сомбору од 1831. до 1835. г. Једно време радио и у С. Карловцима, потом дуже у Панчеву и на крају као управник Текелијанума у Пешти. Учествовао је активно у српском покрету 1848/49. г. као члан Главног одбора и депутације код цара у Бечу. У Сомбору је написао књигу Руководитељ к изгубљеном здрављу, која је штампана 1934. г. Његову аутобиографију и изводе из наведене књиге штампао је овај аутор 1982. г. у књижици „Правила дуговечности“. Цитат из Пеичећеве Аутобиографије:
Цитат из Руководитеља к изгубљеном здрављу:
ДР МИЛАН ЈОВАНОВИЋ – БАТУТ (1847-1940)Рођен у Сремској Митровици. Медицински факултет завршио у Бечу. Један од оснивача Медицинског факултета у Београду. У Сомбору покренуо и уређивао лист „Здравље“ 1880. године, штампајући га у примерцима посебно ћирилицом, а посебно латиницом. О Батуту је до сада већ доста написано и речено. Овај аутор је 1983. године штампао књижицу Здравље на длану, у којој се налазе изабрани чланци и одломци из Батутовог сомборског “Здравља”. Остаје нам да поменемо да је ове године (2006) изашла у издању Народне књиге и Политике од књижевника Васе Павковића потписана књига Доктор Батут против надрилекара, сачињена на основу текстова др Батута. ДР ЈОВАН ПАЧУ (1847-1902)Рођен у Александрову (Суботица). Лекар приватне праксе и познати композитор. Радио је успешно у Сомбору од 1881. до 1886.г. и био цењен код грађана. Лечио бесплатно ђаке Српске учитељске школе. Сарађивао као композитор много са ондашњим чувеним песником Митом Поповићем (Дико моја, слатка моја неверо, Шалајдалајданом и др.). ДР РАДИВОЈ СИМОНОВИЋ (1858-1950)Рођен у Лединцима, у Срему. Медицину завршио у Бечу. Живео у Сомбору од 1896. до смрти. Лекар, историчар, етнолог, геоморфолог, планинар, публициста, фотограф, а нада све здравствени просветитељ. Активан сарадник Матице српске. Године 1938. прослављена је у Војводини његова 80- годишњица. О њему је доста говорено и писано, па и сомборски Здравствени центар носи његово име. Нека дела Р.С.
ДР ЈОЖЕФ ТИМ (1864-1959)Рођен је у Сомбору. Завршио медицину у Грацу. Радио као градски лекар, а потом као помоћник жупанијског лекара у Сомбору. Године 1917. напушта медицину и одлази у Беч, где се бави само историјом. Прелази у Пешту 1936. г. Плодан писац. Посебно су му познате књиге:
Долазио у Србију као лекар у испомоћ. Одликован Орденом св. Саве. ДР МИЛЕНКО ПЕТРОВИЋ (1844 – 1959)Рођен у Сомбору. Син познатог песника и научног радника др Мите Петровића, који је био професор у Српској учитељској школи. Медицину завршио у Пешти. Хирург. Српски добровољац у Првом балканском рату. Први управник Болнице Краља Александра и краљице Марије, која је сазидана и отпочела са радом 1925. г. Друштвено активан. Пружао лекарске услуге и заточеним у Шарварском логору током Другог светског рата. ДР ЂОРЂЕ ЛАЗИЋ (1908-1990)Рођен у Сомбору. Завршио медицинске студије у Загребу. Хирург и инфектолог. Дугогодишњи управник Опште болнице у Сомбору. Директор Средње медицинске школе у Сомбору. Народни лекар. ДР ФРАЊО АМБРОШИЋ (1924)Рођен у Вировитици. Медицинске студије окончао у Загребу. Хирург. Радио у Пули и на Цетињу. Од 1962. г. је начелник Хируршког одељења у Општој болници у Сомбору. Хабилитовао на Медицинском факултету у Сарајеву са темом Проблем ехинококозе у Црној Гори. Утемељивач модерне хирургије у Сомбору. ДР МИЛИВОЈ ДЕДИЋ (1924)Рођен у Сомбору. Медицински факултет завршио у Београду. Радиолог. Редовни професор на Медицинском факултету у Новом Саду. Управник Института за радиологију. Дисертација: Рендгенолошка дијагностика карцинома бронха периферног типа и диференцијална дијагностика округластих сенки. Вишегодишњи консултант Опште болнице у Сомбору. Председник Удружења радиолога Југославије 1976 – 1980. г. ОСТАЛИ ПОЗНАТИ ЛЕКАРИ
ПОЗНАТИ ЛЕКАРИ У ВЕЗИ СА СОМБОРОМ:
27. 10. 2006. |