Човек из Вуковара (филм)
Јовановић, Јован (1992): Човек из Вуковара. Документарни филм. Телевизија Нови Сад. СР Србија, СФР Југославија, 27:06. https://www.youtube.com/watch?v=w0Lwe3ciiGY
Коментар Јована Јовановића на страници овог филма на службеном Јутјуб каналу Jovan Jovanović official https://www.youtube.com/@jovanjovanovicofficial6074/videos:
Човек из Вуковара (1992)
"Овај документарни филм први је и једини српски филм који пружа истиниту слику о драми Срба у Вуковару и статусу Срба у Хрватској. Пошто су прегласавањем у скупштини изгубили статус конституитивног народа у Хрватској, Срби су постали плен повампиреног хрватског национализма.
Тандем Броз-Кардељ био је далековидан у свом концепту разбијања Југославије на штету српског народа. Пре „фамозног“ Устава из 1974. године којим је Србија практично нестала као суверена држава, крајем шездесетих година створена је тзв. Територијална Одбрана (концепт наоружаног народа) у свим републикама и покрајинама. То су практично биле националне војске које су се деведесетих година обрачунале са ЈНА. У Хрватској, Фрањо Туђман, председник отцепљене републике, од територијалне одбране ствара Збор Народне Гарде (фамозне ЗЕНГЕ), које су напале ЈНА и Србе у Хрватској. Туђман је чак дрско изјавио да рата не би било да он то није желео и хтео. У својој докторској дисертацији словеначки истраживач Прешерн, на основу увида у архивску грађу, установио је да су припадници словеначке Територијалне Одбране први напали регуларну војску ЈНА и изазвали рат.
На основу искуства приликом снимања филма ЧОВЕК ИЗ ВУКОВАРА, Јовановић је 1992. године написао сценарио за филм и телевизијску серију под истим насловом. Сценарио за играни филм је усвојен и награђен од стране комисије Министарства културе. У реализацији филма требало је да учествује и телевизија Србије. Међутим, пошто је сценарио одступао од титоистичко-југословенског манира дељења кривице између Срба и Хрвата, реализација филма није остварена. На челу телевизије био је Милорад Вучелић дугогодишњи припадник титоистичко-југословенске квазиелите, а затим квазиелите Слободана Милошевића. Данас је М. Вучелић директор Вечерњих Новости.
Током вишемесечних снимања у Вуковару, Јовановић је обимним (вишесатним) материјалима документовао све аспекте трагедије Срба у Вуковару. У том смислу ЧОВЕК ИЗ ВУКОВАРА је само teaser (позив) за будући дугометражни документарни филм и документарно-играну серију. У Србији не постоји интересовање институција и медија да се јавност и младе генерације упознају са историјатом верско-племенског рата у Хрватској деведесетих година, о чему се данас помно брине хрватска обавештајна служба преко својих резидената у Србији."