Pomoc Promena pisma Pretraga Mapa Projekat Rastko - Boka
Zemlja
Istorija
Ljudi
Duhovnost
Umetnost
Kontakt

TIA Janus


Mladen Crnogorčević

Pisma

priredio dr Goran Komar

 

 

INTERNET IZDANJE

IZVRŠNI PRODUCENT I POKROVITELJ Tehnologije, izdavaštvo i agencija
Janus
Beograd,
jul 2001

PRODUCENT I ODGOVORNI UREDNIK
Zoran Stefanović
LIKOVNO OBLIKOVANJE
Marinko Lugonja
VEBMASTERING I TEHNIČKO UREĐIVANJE
Milan Stojić
DIGITALIZACIJA TEKSTUALNOG I LIKOVNOG MATERIJALA
Nenad Petrović
KOREKTURA
Saša Šekarić i Dragana Vignjević

 

ŠTAMPANO IZDANJE

IZDAVAČ
Zavičajni muzej Herceg-Novi
SAIZDAVAČ
Manastir Sv. Arhangela Mihaila – Prevlaka
BIBLIOTEKA
Posebna izdanja
GLAVNI UREDNIK
Đorđe Ćapin
REDAKCIJA
Nevenka Mitrović, Radojka Miajlović, Višnja Kosović, Đorđe Ćapin, Goran Komar
PRIREĐIVAČ
Goran Komar
KOMPJUTERSKA PRIPREMA
Goran Komar, Đorđe Ćapin, Voislav Bulatović
LIKOVNO UREĐENjE
Voislav Bulatović
ŠTAMPA
Biro KONTO Igalo bkonto@cg.yu
TIRAŽ
500
Herceg-Novi, 2001.

Sadržaj:

  • Predgovor
  • Pisma
  • Pismo Stojana Novakovića episkopu Gerasimu (1881)
  • Pismo mitropolita Mitrofana Bana Grbljanina Episkopu Gerasimu (1891)
  • Pismo epis. Gerasimu (1891)
  • Pismo M. Crnogorčevića Đorđu Stratimiroviću (1892)
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1892)
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1893)
  • Fragment bilješke Mladena Crnogorčevića
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1893)
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1893)
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1894)
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1894)
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću
  • Fragment bilješke o znamenitim Crnogorčevićima
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1895)
  • Stojan Novaković Ep. Gerasimu Petranoviću
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1896)
  • Epis. Gerasim Petranović Đorđu Stratimiroviću (1895)
  • Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću (1896)
  • Mladen Crnogorčević nekom svešteniku (1899)
  • Izvještaj M. Crnogorčevića - popis znatnijih savinskih listina
  • Fragmenti bilješki sveštenika Jova Avramovića iz s. Trebesin (1905)
  • Predgovor

    Mladen Crnogorčević iz Baošića u Boki, pripadao je jednoj veoma staroj bokokotorskoj srpsko-pravoslavnoj familiji koja je davala pomorce, knezove, i glavare seoske, i koja je, to je važno istaći, pripadala onome sloju stanovništva Boke od prije velikog mletačko-turskog sukoba poznatog kao Morejski rat. Mladen je bio učitelj po obrazovanju i profesionalnom opredjeljenju. Službovao je u Grblju, Krtolima i Šibeniku, ali je, i kada je živio van Boke, o raspustima, redovno u zavičaj navraćao i predano se bavio istraživanjem srpskih starina. Pružio je u tome pravcu veliki doprinos, koji, zbog kratkoga života, ne odlikuje obimnost, ali ga i te kako krasi naučnost i preciznost. Vidjeće se to čak i iz ove njegove još neobjavljene prepiske sa znamenitim stvaraocima u srpskom narodu koji su ga visoko cijenili, i redovno mu svoja djela upućivali. Stvarao je Mladen Crnogorčević u vrijeme jednog velikog zamaha srpske istorijske nauke i mada srpski narod u to doba nije raspolagao s velikim brojem školovanih naučnika, oni koji su poput Mladena stvarali, u potpunosti su, predanim terenskim radom, koji nije bio samo sakupljački, nadomjestili ovaj nedostatak. Uostalom, ni drugi evropski narodi nisu u to vrijeme imali veliki broj školovanih istoričara i arheologa. Želim, dakle, podcrtati značaj usmjerenja srpskih istraživača Mladenovog doba (druga polovina XIX vijeka), na terenski istraživački rad. Suočili su se oni sa množinom materijalnih nalaza koje su opisali nekim se opisima i čitanjima zapretenih natpisa ni danas nema što dodati. Svakako, ovaj period u razvoju srpske arheologije i istoriografije odlikovala je upotreba jednog tipološkog metoda koji je više težio opisivanju nalaza nego li poštivanju elementarnog principa vertikalne stratigrafije nalazišta.

    Suočili su se ovi istraživači u vrijeme kada su naši primorski krajevi bili neuporedivo bliže autentičnom obliku svojih naselja, kada je još na zemlji stajalo mnoštvo arhaičnih spomenika, i konačno, kada je već gotovo jedan vijek trajala zatiračka akcija Austrougarske u starim srpskim zemljama, sa mnoštvom dokaza kontinuiteta srpskog narodnog karaktera našeg primorja. Njima pripada zasluga što su se ovi spomenici sačuvali, jer su u njihovoj međusobnoj prepisci opisivani i pominjani, pa naučnici sa strane, naročito oni iz germanske i hrvatske uticajne sfere, nisu mogli tako lako raznijeti ove spomenike. I u Mladenovoj prepisci se pominje sasvim neizbježni Vuk St. Karadžić koji je iz Boke ponio stare listine i, kako vidimo, i iz manastira Savina. To su sve nenadoknadivi gubici, a sigurno je da Vuk nije ponio bilo što, već reprezentativne i vrijedne spomenike srpskog naroda. U tome pogledu, nije naodmet još jednom upozoriti na važnost stvaranja redovitih mehanizama kontrole rada istraživača u arhivima i bibliotekama Srpske pravoslavne crkve, čak i kada oni nose nesumnjivi društveni ugled.

    Najveći dio ovdje objavljenih pisama pripada korespodenciji sa istoričarem ing. Đorđem Stratimirovićem kojega u Boki najprije poznajemo po djelu ''O prošlosti i neimarstvu Boke Kotorske", objavljenom 1895. godine. Očigledno su ova dvojica istraživača mnogo cijenili jedan drugoga i redovno razmjenjivali rukopise i štampana djela. Mladen Crnogorčević dopisivao se i sa episkopom bokokotorskim Gerasimom Petranovićem, koji mu je bio blizu u vrijeme službovanja u Grblju i Krtolima. Zaista, sasvim je vidljivo kako su se naši episkopi XIX vijeka ophodili i sarađivali sa nacionalnim pregaocima kakav je bio Mladen. Ovaj autor, stvorio je vrijedna djela iz istorije Boke, najčešće se zadržavajući na opisu naših starina. Napisao je izuzetan rad o crkvama u Grblju, o crkvama u Luštici, o manastiru Savina. Delao je u doba Jefta Dedijera, Sava Nakićenovića i drugih saradnika beogradskog univerziteta koji su zaslužni za slikanje i opis krupnih oblasti u srpskom narodu u vremenu u kojem se taj narod lagano oslobađao viševjekovne okupacije i okupljao snagu za veliko sabiranje. Mladen Crnogorčević je nosio jedan nešto drugačiji put i metod. On je delao više kao arheolog, on je čak i otkopavao Miholjsku Prevlaku, on je opisivao zatečeno. Radio je to precizno i naučno. Nesebično je pružao pomoć drugim istraživačima, i kako ćemo vidjeti iz ove zbirke, bio je spreman ustupati i izvorne materijale koje on još uvijek nije uspio štampati.

    Kada se danas piše o nekim krajevima Boke, tada su njegova djela klasična i posve nezaobilazna. "Crkve u Luštici", radovi o Prevlaci, "Crkve u Grblju", opis Savine – to je klasika u istoriografiji Boke. Njegovim putem, mnogo kasnije, poći će jedan bokeški istraživač, Petar Šerović iz Bijele. Čini mi se da i veličinom opusa i metodološkim usmjerenjem u poniranju u bokešku prošlost, najbliže poređenje sa djelom Crnogorčevića možemo naći u djelu Petra Šerovića. Oni nisu žurili da stvore jako mnogo. Ono što su pružili, to je vrijedno, tačno, pedantno.

    Čitajući pisma M. Crnogorčevića, možemo posmatrati djela u nastajanju i teškoće ovoga bokeškog pisca da štampa djela u prestonom Beogradu prema kojemu je on i mnogi drugi, prije i poslije njega, upravljali svoje poglede i svoje nade. Beograd nije bio uvijek na visini zadatka. Odveć često ostajali su srpski primorski krajevi u položaju jednoga velikog i značajnog svijeta, kao svijet bez roditelja.

    M. Crnogorčević je upoznavao i krajeve u kojima je službovao daleko od njegovog zavičaja. Ima pisama u kojima, pomažući prijateljima, on iscrpno obavješatava. U tome je sličan drugom jednom bokeškom istraživaču srpskih starina: Kućaninu, svešteniku Savu Nakićenoviću koji je delao u isto vrijeme. Iz jednoga pisma doznajemo kako je Crnogorčević imao saradnju ispunjenu povjerenjem i sa arhimandritom Nićiforom Dučićem iz Trebinja. Slao mu je, po svoj prilici, kompletan rukopis djela o Miholjskom zboru u Boki.

    Takođe, iz jednoga pisma M. Crnogorčevića, doznajemo o ozbiljnoj namjeri ovog istraživača da sastavi jednu istoriju Grblja u kojem je službovao (u selu Prijeradi). On je bio spriječen usljed iznenadnog premještaja na učiteljsku službu u Šibenik. Mladen je već prikupljao građu za ovo djelo. Zanimljivo je i pismo Crnogorčevića u kojem pominje arhimandrita istoričara Ilariona Ruvarca iz Hopova koji je izgradio ozbiljan naučnički autoritet ali, koji je pripadao istoričarima germanske uticajne sfere. Ovo pismo se može posmatrati u sastavu sa jednim drugim pismom od 1894. godine, iz kojega se vidi Crnogorčevićevo prirodno zalaganje za istraživanje i korektno opisivanje srpske narodne istorije prije dinastije Nemanjića. Ovdje se Crnogorčević poziva na dvojicu starih autora. Na temelju ovih redaka, može se Mladen Crnogorčević pribrojati srpskoj nacionalnoj istorijskoj školi bez trunke kolebanja.

    Mladenovo djelo o Prevlaci, a to je upravo njegovo ključno djelo, pojavilo se u vrijeme u kojem se na istoriografskom obzorju ukazala mogućnost da se rasprave o primarnom središtu Zetske episkopije politizuju. On je prvi naučni branilac istine o Prevlaci u sredini bokeškog zaliva. I da ništa drugo nije učinio, nego pronosio ovu istinu, koju je sažeto iznio u monografiji Miholjski zbor u Boci Kotorskoj, učinio bi djelo od opštenacionalne važnosti.

    U izučavanju bokeških i primorskih starina, ovaj istraživač se istakao više kao arheolog i ja sam uvjeren da je upravo taj dio njegovog opusa, koji bi očigledno bio daleko veći da je poživio, onaj najvrijedniji dio djela M. Crnogorčevića. Pribrojala je tako Boka, jednog autohtonog Bokelja srpskoj istorijskoj nauci i kulturnoj misiji primorskih Srba sa konca XIX vijeka, koja je u velikom broju pružila autora koji nisu bili školovani istoričari, ali koji su, uz metodološka ograničenja njihova vremena, pružili djela puno istinitija nego li množina njihovih školovanih sljedbenika poslije njih. Istinitost iskaza, istinito djelo, to je vrhovni i neoborivi postulat i kriterijum naučnosti.

    Mladen Crnogorčević se rodio u Perastu 29. decembra 1863. godine od oca Špira i majke Marije, rođene Đuranović iz Perasta. Završio je Preparandiju u Arbanasima kod Zadra. Učiteljevanje Mladenovo započeto je u Grblju, u selu Prijeradi 1. oktobra 1883., a nastavljeno u Krtolima, u Radovićima. Mladen se i dalje školovao pa je položio stručni ispit za učitelja građanske škole savladavši i nekolika strana jezika. Tokom 1894., bio je postavljen za učitelja srpskog jezika, istorije i geografije u Građanskoj školi u Šibeniku. U to vrijeme počeo se intenzivno zanimati srpskom istorijom i arheologijom.

    Mladen je umro veoma mlad, u 39. godini života, u svojim Baošićima, 14.jula 1902. godine.

    Najznačajniji radovi Mladena Crnogorčevića su: ''Crkve u Grblju'' (Glasnik, Zadar, 1902), ''Miholjski zbor u Boci Kotorskoj'' (Starinar, Beograd, 1895), Manastiri Paštrovski u Boci Kotorskoj'' (Starinar, Beograd, 1895), ''Crkve u Luštici'' ( Prosvjeta, Cetinje, 1898), ''Crkve i manastiri u općini budvanskoj'' (Glasnik, Zadar, 1901), ''Manastir Savina u Boci Kotorskoj'' (Vijesnik srpske crkve, Beograd, 1901), i ''Crkve u Grblju'', djelo koje je doživjelo reprint izdanje, blagodareći bokeškom, grbaljskom Odboru za obnovu manastira Podlastva.

    Nesumnjivo, djelo Mladena Crnogorčevića treba neodložno da dobije svoju naučnu ocjenu i valorizaciju u sklopu projekta štampanja njegovih sabranih djela. Isto tako je važno da se Mladenovo djelo, i djela drugih srpskih pisaca iz Boke pruže na uvid širokoj čitalačkoj publici koja je njegova djela rado čitala kao djela istinite narodne istorije bokeških Srba. A sve što je Mladen Crnogorčević dotakao kao istraživač ima opštenacionalni značaj i karakter.

    Ovoj zbirci pisama Mladena Crnogorčevića pridodata su i pisma drugih istraživača i značajnih ličnosti koja su zatečena u jednoj maloj savinskoj zbirci, koju na ovaj način stavljamo na raspolaganje naučnoj i široj kulturnoj javnosti.

    dr Goran Komar

    Mladen Crnogorčević

    Pisma

    Pismo Stojana Novakovića episkopu Gerasimu

    Zadar, 5. avgusta 1884.

    Vaše Visokopreosveštenstvo!

    Prema osobitoj važnosti "Savinske
    Krmčije" u istoriji zbornika našeg crkve-
    noga prava i s obzirom na to, što je uče-
    nome svijetu potrebito imati tačni
    opis iste, upoređeni sa sličnim rukopi-
    sima i sa pečatanom krmčijom, ja sam
    dao otštampati iz našeg Izvještaja
    sto primjeraka moga opisa, i razaslao
    tako reći urbi et orbi. Otisak jedan imao
    sam čast upraviti već i Vašem Vi-
    sokopreosveštenstvu, i nadam se, da ćete
    ga biti primili. Prilažem ovdje još
    dva primjerka, da ih upotrebite po svojoj
    uviđavnosti. Moram samo kazati, da sam
    ja već jedno dvanaest primjeraka razaslao
    uglednijim osobama Vaše eparhije, o čemu
    ćete već biti i izvješteni bili. Zahvalan ću
    Vam biti, ako mi svoj cijenjeni sud o
    ovoj mojoj skromnoj radnji saopćite. Po-
    jedina gospoda učenjaci kanoniste s kojima
    ja u svezi stojim entuzijazmirani su
    "Savinskom krmčijom" o kojoj sam im ja
    prethodno javio bio, i zavide mi na
    sreći, što sam ja mogao do nje doći i
    učeni svijet s njom upoznati. Radi pri-
    mjera prilažem Vam pismo prvog
    današnjeg ruskog kanoniste Dra Alek-
    sija Pavlova, profesora Moskovskoga Uni-
    versiteta, da vidite kako on cijeni
    "Savinsku krmčiju" po prostoj jednoj mojoj
    prijavi o njoj. Tako je to dragocjeni ruko-
    pis, da nema novca, kojim bi se mogao pla-
    titi. Ima ih još pet sličnih, ali nije
    dan nije potpun kao Savinski, i sutra
    ako ustreba (a to će svakako biti) da se
    napečata u prvobitnome svome obliku
    srpska krmčija, matice pečatane krm-
    čije, treba će kao prototip uzeti Sa-
    vinsku krmčiju. Neka ga čuvaju kao zjenicu
    oka, jer gubitak njegov bio bi nenadoknadiv.
    Ja sam molio gd. Račkoga, da mi pozajmi
    za mjesec dana Ilovičku krmčiju i odbio
    mi je molbu, bojeći se da kako ne propadne na
    putu. Vidite samo koliko se cijene ta-
    kovi rukopisi, a Savinska potpunija je
    i tačnija od Ilovičke. Ovo molim Vas
    napomenite o. Nastojatelju savinskom
    i neka pusti da propadnu prije sve
    knjige savinske, samo neka se sačuva
    to blago. Založeno je vitalno pitanje
    nauke u "Savinskoj krmčiji", a nauka je
    život, dakle u interesu života samoga
    stoji da je čuvaju kao oči svoje. Ako dobijem
    dopust da pođem na mjesec dana u Zagreb
    u Akademiju, ja ću možda opet zamoliti
    Vaše Visokopreosveštenstvo da mi pošlju
    Savinsku krmčiju da je uporedim sa Ilovičkom.
    Nego o tome, kad bude. Za mene je sada
    pitanje časti riješiti po mogućnosti ona
    pitanja, koja sam u zaključku brošure napomenuo.
    A do nekog riješenja doći moram, ma
    uložio na to ne nedjelja i mjeseci nego
    i godine radnje. Tu je pitanje koliko
    nauke, toliko i patriotizma, i
    meni se čini, da je za to vrijedno i
    sav život posvetiti. Molim Vas,
    da budete tako dobri povratiti mi
    prvom poštom pismo gd. Pavlova.

    Dopuštam sebi priposlati Vam šest
    primjeraka ovogodišnjeg Izvještaja, s
    molbom da naredite da se podjele bogo-
    slovima iz Boke, koji su u minuloj škol-
    skoj godini bili u Bogosloviji. Dobro je da
    imaju izvještaje svoga zavoda. Vašoj Kon-
    sistoriji jučer sam poslao obični broj
    primjeraka. Nadam se da ćete mi odo
    briti, što sam dao prirediti prijevod
    Kiprijanove knjige o "jedinstvu crkve"
    --------------------------------------------------

     

    Pismo mitropolita Mitrofana Bana Grbljanina Episkopu Gerasimu


    20. XII 1891.

    Vaše Visokopreosveštenstvo,
    Najmilostivi Arhipastir
    i preljubezni u Hristu brate!

    Primivši Vašu naredbu,
    odnosno nekola pisma M. Savine pre-
    datog G. Ministru Jovanu Pavloviću
    za dug Mitropolita Petra, odmah
    sam otišao kod G. Pavlovića, koji
    se od nekog vremena nalazi bole-
    stan, đe sam mu saobćio Vašu poru-
    ku. Odmah je odgovorio, da jako
    žali, što mu bolest nije dozvo-
    lila da do sada bude srećan iz-
    vršiti, u koliko se Vam bio u
    ovome obvezao, dodajući, da će se za
    ovo svojski zauzeti čim se od bole-
    sti bude oporavio. U isto vrijeme
    G. Pavlović preporučio mi je, da
    Vaše Visokopreosveštenstvo
    obavjestim, da ga je bolest
    spriječila, te ovo do sada po obeća-
    nju nije učinio, koje ovijem i či-
    nim.

    U slučaju, ako bi se ne daj Bo-
    že Pavlovićeva bolest produži
    la, ja ću nastojati, da po Va-
    šoj naredbi pismo od njega uzmem
    i prikazaću ga Gospodaru đe ću se
    za uspjeh ukoliko to bude mogu
    će svojski zauzeti.

    Dozvolite mi Vaše
    Visokopreosveštenstvo, da bu-
    dem tako slobodan čestitati
    Vam nastupajuće Praznike, Rož-
    destvo Hristovo i novu godinu
    sa najtoplijom željom, da mno-
    ge u zdravlju i svakome spokojstvu
    na sreću Sv. Pravoslavne crkve
    i drage Vam pastve dočeki-
    vate

    Izvolite Vaše Visokopre-
    osveštenstvo primiti moj
    najljubezni pozdrav i izraz moga
    najdubljega poštovanja kojim
    čast imam biti

    Vašega Visokopreosveštenstva
    Na Cetinju 20. Dekembra 1891.

    U Hristu brat
    i najponizan sluga

    M. Mitrofan

    Pismo epis. Gerasimu

    Cetinje, 23. dec. 1891.

    Vaše Visokopreosveštenstvo!

    Molim najpokornije Vaše Visoko
    preosveštenstvo, da mi oprostite, što
    u svoje vrijeme nisam odgovorio na pismo
    Vašega Visokopreosveštenstva u stva-
    ri, koju ste imali dobrotu povjeriti mi,
    Nesretna bolest moja od stomaka, koja me
    muči već od po godine, učinila me je nespo-
    sobnim za svaki rad, te mi se ništa
    nije mililo, niti sam mogao što predu-
    zimati u pomenutoj stvari.

    Sad, pošto sam se nešto malo oporavio
    gledaću, da tu stvar iznesem na nadležnom
    mjestu i nadam se povoljnom uspjehu.

    I po drugi put moleći Vaše Visoko
    Preosveštenstvo za opraštenje (!) uzimam ovu pri-
    liku vrlo rado, da uvjerim Vaše Visokopreosvešten-
    stvo o mojem najdubljem poštovanju, s kojim čast
    imam nazvati se

    Vašeg Visokopreosveštenstva
    najponizniji
    (potpis nečitak)


    na trećoj strani uzdužno presavijenog lista
    bilješka episkopa Gerasima Petranovića:

    Prim, u M. Savini hrani se pi-
    smo pok. Mitr. Petra crnogorskog
    G. 1816 kojim priznaje dug od 100 talijera
    Obvezujući se da će ga on ili
    Njegovi nasljednici platiti.

    Ovo sam pismo predao bio u
    M. savini Ministru J. Pavloviću
    koje se još kod istoga nalazi
    kao što glase ova
    dva pisma, koja neka se ču-
    vaju za svaku potrebu u m.
    Savini, barem da se traži
    povratak pisma Mitr. Petra

    Decembr. 1891 Gerasim
    Episkop

     

    Pismo M. Crnogorčevića Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodni Gospodine
    Ovog puta kasno ispunjavam obe-
    ćanje.
    Po sreći amo je dohodio gosp
    prof. J. Đelčić, i obišao neke kraje-
    ve Miholjskoga zbora. Našao se potpu-
    no zadovoljan.Uz neke druge podat-
    ke, zatražio je od mene, da mu
    snimim natpis koji Vam prila-
    žem, i za koji je on već prije znao.
    Poslao bih Vam i jedan snimak
    latinskog natpisa iz crkve u
    Bogdašiću, koji sam pregledao, kao
    i onaj Neofitov, o prošlom Petro-
    vudne. Nego mi seljaci tom pri-
    likom rekoše, da su nekoliko dana
    pre toga dva gospodina obilazili
    Bogdašiće, i, po njihovom kazivanju,
    kao da ste onamo i Vi bili. Istom
    prilikom, kao da ste obišli re
    lasa zeferore i Pasiglav /Spasiglav
    Pasiglava/.
    Odnosno Crnogplata ili Zrnogplata
    po dojakošnjem istraživanju, etimo-
    loški se svodi na: zrnima plaćeno
    /na puške dobiveno - zrnima iz puša-
    ka/ ili: crno /tužno/ plaćeno.
    Iza mnogih pokušaja, pošlo mi
    je za rukom kompletirati natpis
    Guraševe ploče: RABÜ BOŽII MAKSIM A RSÜM [REKOM] GURAŠÜ...
    Izlišno bi bilo dakle slati
    ga gosp Jagiću, i ako, da je moj
    navod,po mišljenju Vašem, pogrešan
    Ostajem Vašega Gospostva
    Ponizni sluga M Crnogorčević
    Krtoli, 21 Avgusta 1892

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodni gospodine!
    Radi završnih mu riječi, bolnim sam
    osjećajem pročitao Vaše cijenjeno pismo
    8/20 o. mj., i s toga hitam da odgovo-
    rim na pitanja istaknuta u vla-
    štom pismu, i da se navratim le-
    timice i na ona, kojima ste se
    podavno bavili
    Pri morskoj obali na Grabu ili-
    ti Grabima /Grab/ u selu Baošićima
    /recte: na današnjoj granici baošićko -
    bijeljskoj:/ na mjestu gdje izvire jedan
    vrutak, a nešto podalje s obiju stra-
    na, dva druga /de tre fontane/ vide se
    opale zidine /= muro antico, planime-
    tričnog crteža 1752 g./, koje brštan oblaže
    Ovo mjesto zovu i danas Balšina kula
    a vodu Balšin bunar, na kojem su ka-
    snije podignute vodene mlinice /V: Herceg-
    Novi, T. K. Popović, Zadar, 1884, str. 132/, jer
    su ovdje imali svoje ljetnjikovce Balšići
    kao god kasnije Mlečić. U prošlom vije-
    ku to bijaše svojine Ekaterine Zmajević
    iz Perasta,a od g.1733 grofovske porodice
    Smeća /conti Smecchia/. Po Balši /Baoši/
    iliti Balšićima /Baošićima/ nazvano je
    kao što se priča, selo Baošići.
    U Baošićima valjda da sa krasnog
    mu položaja ostalo je tragova ne samo
    iz doba Balšića i Mlečića, nego i iz
    turskog takođe. Tu je zaselak Kulina
    sa ostacima jedne kule /po prilici iz
    XVII. v. /, u Šatorište, gdje su Turci ra-
    zapinjali šatore. I voda ''Morac'' je
    tursko djelo
    A g. 1830 na vrhu Gologa brda nađena su
    pod zemljom dva starinska bronzana pro-
    sjeka /ubojni čekići/
    O Balšićima ima uspomena ne sa-
    mo u Baošićima, ama i u krajevima o-
    ko Lovćenske kose, a po prilici i u Ku-
    tima kao da ima brijeg, koji zovu: ''Bal-
    ša'' /u tvrdo ne znam, ni vjerujem!/, Ima
    ih, koji uzimaju Orjensku za Balšinu
    lokvu, ali je to sasvim pogrešno
    Orjenska je lokva u dalmatinskoj
    granici između planine Orjena i plani-
    ne Dobroštice kod sela Mokrina
    Baošina lokva postoji blizu Ori-
    jenske lokve, ali i blizu dalmatin-
    sko - ercegovačke granice: pri stazi, ko-
    ja vodi s Graba /sr: s baošićkim Gra-
    bom!/ na Kruševo, te na klanjac Vra-
    tilo /Vratilo pass/ = dakle u predjelu
    Altomanovića, koji je pritisnuo Đu-
    rađ I Balšić 1375.g.
    U Pucićevim spomenicima /Biograd, 1858, str. 82/
    spomenut je ''mogoriš'' kao naziv nekog do-
    hotka, a u istim spomenicima /Bogr. 1862/
    u pismu Dabiše bosanskog 1393 g. spomenut
    je takođe mogoriš /DAITE MU MOGORIŠ donare
    rit magarisium/
    Pasiglav /= Pasiglava - Spasiglav/ ima
    na granici bogdašićko - lastovskoj, i u Lu-
    štici, i kod Imockog u Dalmaciji itd.
    Ima i hrisovulj kralja Stefana Radoslava
    15 Jul.1230, koji inače, radi dokazanih
    anahronizama, a bez srpskog originala
    smatran je od auktoriteta kao falsifi-
    kat. Kako god bilo, u tom falsifikatu
    spomenut je Pasiglav /rit magarisium
    iglav et tutta la piamura fino el confini
    de Garbal.../. Sada premda je ovaj Pas-
    iglav napomenut do Luštice, te bi se
    na prvi mah mogao i uzeti za Pasi-
    glav luštički mišljenja sam da to
    nije tako, već je ono uprav bogda-
    šićki - lastovski Pasiglav, jer u pobroja-
    nju mjesnosti u onom, premda falsifiko-
    vanom hrisovulju, išlo se zaokružujući
    granice planinskim bilom, a i s dru-
    goga razloga, kao da stvar stoji ova-
    ko: kad je na prvome mjestu istak-
    nuta Luštica, nije trebalo opet is-
    ticati nešto neznatno iz sredine
    njene
    A pošto je nešto podalje da-
    našnji Mogoriš, i, pošto se nekad
    pod imenom Mogoriša /kako napom-
    enuh podavno, i ne sluteći, da ću
    istu misao ikad dalje razvijati/
    razumjevalo čitavo planinsko bilo
    od Trojice na Veće brdo /Vrmac - Pa-
    siglav - Većebrdo/, ne bi li se smjela
    kombinovati ovaka hipoteza:
    Naziv Pasiglav je starijeg postanka
    nego li Mogoriš. Okolica pasiglavska
    tek u XVIII. v. nazvana je Mogorišem, koji
    je kasnije opet izgubio svoje opće u
    appellativum rašireno značenje,ograničivši
    se /pars prototo/ na današnje
    Našu i stranu istoriju, narodno pre-
    danje, mnogobrojne rasprave, i sve što je
    moglo pomoći da se riješi pitanje zet-
    ske jepiskopije sve sam upotrebio. Pre-
    ma tome o Prevlaci mislim ovako:
    Jepiskopija je na njoj osnovana 1219 - 20, ko-
    ja je 1346 g. podignuta na Mitropoliju
    U doba bijesa mletačkog i turskog o
    samom početku XV.v.mitropolit Arse-
    nije našao se prinuđen predići u Še-
    stansku krajinu.Kaluđeri su na Prevla-
    ci ostali, dok su potrovani 1441 god.
    Po tome je pravoslavna služba osluži-
    vana na Prevlaci za 222 godine! Nego,
    ima spomena, kako se u sv. Mihailu
    i sv. Mariji liturđija služi čak g. 1456.
    U svakom slučaju ima jakih izgleda
    po kojima bi se dosta pouzdano moglo
    kazati, da konačno razorenje prevlačko
    pada u znameniti istorijski decenij 1450 - 60
    Valja da je sve to uzrokovalo, da
    raški mitropolit Nikodim već 1443 g.
    zatraži od dubrovačkog kneza velik dio
    ostavštine Đ. Brankovićeve, a za njim
    kaluđer Evfrosije 1447 g., i jedan posla-
    nik Lazara Đurđeva Brankovića 1457 g.
    da prime potonje ostatke od poklo-
    na despotova
    Jedno i drugo mišljenje potkrep-
    ljuju dukali 1446, 1457, 1455, 1671, koje
    sam podrobnije ispitao
    Ljubiša nije bio bliži pozna-
    valac istorije južnih Slovena, i zato
    njegov citat 1474 podleži sumnji.
    Pored ostalog on je kazao da je car
    Lazar /Hrebljanović - Grebljanović/ bio
    poreklom iz Grblja!, a u komentu Gorskog
    Vijenca, tumačeći ono: ''heroje ka požarske''
    uzeo je srbijanski srez požarevački u mje-
    sto ruskog hetmana Požarskog
    Na poznatoj ploči prevlačkoj je
    rečeno, da je Đuraš,unuk stavilca
    Đuraša, bio u cara Stefana ''treći vi-
    tez,'' a Dušan se zacario 1346 g. To
    dakle ne može biti Stefana Dečanskog
    ČELNIK GJURAŠ,koji se spominje 1326 g.,jer
    je Dečanski bio kralj /STEFAN KRALj DEČAN-
    SKI OUROŠ TRETII/, ali čelnik Đuraš kao
    da je predak viteza Đuraša
    Car Dušan je poslije saveza s Mle-
    čićima i s Mladenom Šubićem, skradin-
    sko - kliškim knezom 1345 g., prodro u
    Bosnu 1350,a g. 1355. obnovivši savez
    s Mlečićima za obranu od kralja Ljude-
    vita, Dušanova vojska otme Skradin,
    koji držaše vitez Đuraš /castellano
    Juras/, i Kliš, koji držaše vojvoda
    Palman.To će biti dakle vlašti
    vitez Đuraš nadgrobne ploče prevlačke
    Od ovih Đuraša nastali su ka-
    snije Đuraševići. Ovim imenom zovu i
    selo, koje je Prevlaci u neposrednoj
    blizini. God.1404 nudili su Dubrovčani
    svoj brod vojvodama Đurđu i Lješu Đu-
    raševićima. G. 1454 spominje se
    Kalođurđe Đurašević iz Crmnice. A
    u jednoj latinskoj, na pergameni
    pisanoj, i za pitanje prevlačko
    jako znatnoj listini g.1494 spo-
    menut je Dabin Đurašević /...ba
    lam novacovich. dabin gurassevich et
    alias Colonos....in...villa de Liescevi
    chija districti cathari .....Duum olim
    quidam sismaticus metropolitanas titulo
    et nomine ecclesias san Micaelis.....
    Marie de Prevlacha et san Gabrielis...etc.
    Ne znam ništa o tome, gdje je pogre-
    ben Dimitrije /D/I/MITRIJE?/, sin Stefana
    /po Račkom: Đurđa/Vukanovića Nemanjića,
    koji je u kaluđerstvu nazvan i David
    Treba dobro poznavati istoriju, i
    ne praviti kombinacije bez sigurne
    podloge, niti razmrsivati konce, koji
    prije nego li se razvlače, mogli bi
    se još većma pomrsiti, kao god pau-
    kova mreža. Izvinićete mi s toga
    na smjeloj hipotezi o Pasiglavu
    Mogorišu, koju sam i preko svoje volje
    razvlačio u prvim retcima, koja se
    osniva na slaboj podlozi Radosavljeva
    hrisovulja, i koja mene ne isteresuje
    u punoj mjeri, da se ne sjetih neg-
    dašnjeg Vašeg interesovanja za mo-
    goriš
    Sasvim sam otvoreno istakao i
    moje mišljenje o Prevlaci. Da sam
    bio namjeran opremiti kojem arheo-
    loškom listu moje misli o svemu
    tome, bez sumnje bio bih pola manje
    kazao, ne upuštajući se u kojeka-
    kve kalkulacije. A ovdje sam i odveć
    rekao, i to navlaš, pri ovim opro-
    štajnim časovima,da mi posluži
    za buduće vladanje razlika između
    hladne kritike i smjelosti, koju, kad
    se tim javnosti nisam izlagao, u
    mnogim sam je početnim radovima
    sasvim rado imao. Inače, i stručnja-
    ci moraju biti vrlo obzirni, i pola-
    ko ići u spornim raspravama, kamo
    li ja, početnik, za koga bi može
    biz bolje bilo,da ovake studije
    prije zapustim,nego li dalje nasta-
    vim
    I po vlaštom mojem uvjerenju,
    i po kazivanju Gosp. Episkopa već
    podavno uviđeh, da je postignuti
    uspjeh glede ploča prevlačkih djelo
    vašeg pregalačkog zauzimanja, što
    sam u stanju potpuno ocjeniti
    Promatrajući takav postupak, i neho-
    tice pada mi na um slično prega-
    laštvo Vašeg Slavnog pretka, bla-
    ženo počivšeg arhijepiskopa i Mitro-
    polita Stefana, velikodušnog osnovate-
    lja poznatog blagodjejanija
    U svako doba biću gotov, na mo-
    ju veliku utjehu, ako Vam u novoj
    postojbini i u čem budem mogao po-
    služiti. I sve, što nam je preda-
    nje do danas sačuvalo o Balšićima,
    u ovim i daljim krajevima, i sve
    ono, što je meni do sada nepoznato,
    živo ću obrađivati, brižljivo posabi-
    rati, i u cjelini Vam poslati.
    A svakojako, prije vašeg kretanja,
    o izmaku ovoga mjeseca, ja ću nasto-
    jati, kako me dužnost veže, da
    dođem u Kotor, da toplo blagodarim
    na rijetkoj dobroti Vašeg Slavnog
    Blagorodstva
    Ove retke, sastavljene žurno, pri
    uzbuđenosti s rastanka, koji na no-
    je srce tako teško pada, izvolite
    primiti kao malen znak dobre
    namjere i svake gotovosti, što će u
    svako doba i na svako Vaše zatra-
    ženje naći odjeka
    U Vašeg Blagorodstva
    poniznog poštovaoca
    Mladen Crnogorčević
    Krtoli, 9/21 dec.1892
    Završujući ovaj referat, mišljenja
    sam, da objelodanim uz povoljne uslove
    što skorije raspravu ''Miholjski zbor u Boci
    Kotorskoj,'' i da u svojoj izdržljivosti
    žrtvujem, što se god može od mene za-
    tražiti, tek da se sačuvaju potonji
    ostanci na starostavnoj našoj Prevlaci
    Vašega Blagorodstva
    odani sluga
    Mladen Crnogorčević
    Krtoli, 6/18 novembra 1892

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodni Gospodine,

    Većma s nestašice vijesti, nego li s dru-
    gih uzroka, i preko svoje volje, bio sam da tako
    rečem, prinuđen, odugovlačiti s ovim retcima od
    izmaka minule godine do danas. Dopustite dakle
    da pređem odmah na navođenje onih podataka ko-
    je je bilo mogućno prikupiti.
    Ivan knez Vojnović življaše u drugoj polovini XVIII
    v.Imaše dva brata Miloša i Voina.Upravljao
    je nad Popovom u Ercegovini.Odlikovao se kod
    Ljubinja i Trebinja,odbijajući tursku najezdu,za
    tim se stani u Ercegnovom,gdje je ostavio
    za sobom sinove Vasilija i Vuja (V: Herceg - Novi
    Tomo K. Popović, Zadar, 1884, str.192)
    Ivelići su znametita grofovska porodica risans-
    ka.Manstir banjski spominje O.Vasilija Ive-
    lića kao revnog služitelja crkve i oltara
    Neki Komlen Jovov Ivelić (POP KOMLEN) ostavio je
    iza sebe krasan antimis,koji je sam živo-
    pisao.On je živio oko 1680 - 1730 g.
    O ovoj porodici moglo bi se doznati potanjih
    vijesti u risanskoj okolici,a valja da ih je
    bilo i u onoj knjizi kojom mletačka vlada podjeljuje prei-
    mućstva risanskoj grofovskoj porodici Vlastelinovića.Ova
    knjiga biće danas u rukama popa Bućina,paroha dubrovačkog.

    Kao narodni živopisci u Boci Kotorskoj spominju se Dimitri-
    je Daskal o početku XVIII. v. Đorđe Dimitrijević, Danil
    Dimitrijević i neki Rafail u doba između 1740 - 1760 g.

    Pop simo Bjelopoljac (Lazović) živopisao je ikonostas ma-
    nastira savinskog 1796 g. Aleksija lazović, Bjelopoljac, ži-
    vopisao je ikonostas pođanske crkve sv. Srđa i Vakha
    1804 g., i onaj baošićke crkve Sv. Nikole 1806 g.
    U krtoljsko - luštičkoj parohiji znatne su gomile (Grab
    hugel): Graniska gomila u Đuraševićima, Radaljeva gomi-
    la u Gošićima, Desanova gomila kod Babunaca luš-
    tičkih, Lušina gomila između Đuraševića i Lješevića
    Vrlo je opsežna Radaljeva gomila. Jedna gomila kod
    crkve Sv. Ivana u Krtolima ima periferiju od 80 - 90 me-
    tara. Ona ima biti vrlo interesantna. Kod sv. Iva-
    na (!) pak ima grobova iz davnih davnina, jer i
    crkva kao da potiče iz 13. ili 14.v. Do g. 1776 tu
    je bilo zajedničko ukopište katolicima i pravoslav-
    nim.
    U budvanskom (sada đenijskom) kaštelu nema natpisa
    ili, ako su i postojali, već su otučeni relata re
    fero tako, da im je nestalo i pošlednjeg traga.
    Šteta, što na ovake praznike nailazi istorija
    Balšića, koji su onako rado imali zetske primorske kra-
    jeve, osobiti Budvu i Prevlaku (Balša II)
    Starinar je (God. IX, knj. 2.) s mojim bilješkama o grobnica-
    ma prevlačkim izišao u prvoj polovini marta. Ako
    ga niste pročitali preko gosp. Jiričeka, koji sada bo-
    ravi u Beču, a izvjesno ga prima, mogu Vam poslati
    moj eksemplar. A i ploče s prevlačkog guvna prenio
    sam u crkvicu. Istom prilikom na grobnici ktitora
    prevlačkog rezao sam natpis: OVDJE POČIVA KONTESA
    EKATERINA VLASTELINOVIĆ POKOJ NjEZINOM
    PEPELU
    Da nadoknadim nepotpunost vijesti o grofovima Voj-
    noviću - Iveliću, prilažem Vam opis i crtež špilje, koja
    potsjeća kako rekoste na ime Vaše slavne porodice
    a iz sjećanja na interesovanje Vaše za ćirilske natpi-
    se, evo Vam nacrta s grobnice u kojoj su upokojeni mo-
    ji pretci
    Strepim, da i do sada ne bude proteklo vrijeme
    preko kojeg bi Vam bili izlišni ovaki podaci. U
    svakom slučaju možete ih međutim pouzdano upotre-
    biti. A meni će biti postojana briga, da ih, kad
    god bilo, razvijem i usavršim

    Vašega Blagorodstva
    Ponizni sluga
    Mladen Crnogorčević
    Krtoli, 28 marta 1893

     

    Fragment bilješke Mladena Crnogorčevića

    Stracinova spila.
    Pri moru među Uborkom (Rt. Kamenova) i Kočištima
    (Rt.Kocista) otvara se Stracinova spila, koju zovu i Strati-
    novom spilom i Stracinovicom
    Oblik joj liči na savijen prodor, i dijeli se
    na dva kraka: vanjski, razvedeni, koji nije pokriven (za-
    svođen), a dug je oko 15 metara, i nutrnji zasvođeni
    prostor
    Unutrašnjost (pećina) je široka 8 m, toli-
    ko duga, a visoka: gdje 1, gdje 2 - 4 - 5 - 8 m. Otvor
    joj je okrenut k istoku
    Spila sastoji od naslaganih crveno - pla-
    vih (upravo: krvavo - modrih) stijena, kako se slije-
    va voda s vrhova spile
    Kad nabreknu morski valovi, plaču je i
    preko podnožja, ali jedva da dopiru do vrha pe-
    ćine spiline
    U nju se ulazi s istočne strane, sa
    zapadne strane, i s mora, samo što silazak o-
    zgor nije pristupan. Ulazeći s istočne strane
    ide se kamenitom uzvišicom, što no se pri stra-
    ni uzdigla do iznad polovice nutrnjeg i vanjskog
    prostora spile
    Spila je u zaklonu od vjetra, a izlože-
    na je više istočnim, nego li južnim vjetrovima
    Nema stalaktita, kao u susjednoj ''Veljoj spili''
    ali ima drugih tvorevina od sige. Na mjestima curi ka-
    plja za kapljom sa spilina svoda, a u kamenicama (škra-
    pama) na okolo so se po sebi pravi
    U šljunku ispred spile ima malih školjaka
    (Sasteropoda - Branchiala), i od njih ostataka (tvorevina):
    t. zv. grčkih kamena itd., a u vrhu pećine ima takog
    zemljanog tijesta ,da bi se moglo praviti razno posuđe.
    Pastiri luštički i danas svraćaju u ovu spilu
    životinju: ljeti od sunačne pripeke, zimi od kiše. I-
    zim njih malo ko posjećuje Stracinovu spilu
    I u pojedinim oknima (u omanjim pećinama) za-
    padno od spile, moglo bi se skriti od kiše 2 - 3,
    ili 5 - 7 ljudi. jedna od ovih pećinica je duga 4 - 5
    m, nešto šira od jednog metra, visoka 80 - 90 cm, te
    bi se u njoj moglo smjestiti 7 - 8 ljudi. po kiši ili
    vjetru u njoj se stoji kao u lijepoj sobi
    Stracinovooj spili spada i pećina, odaljena od
    iste spile za 60 koraka zapadno, koja ima prostor
    pokriven, tek malko manji, nego li je nutrnji pro-
    stor Stracinove spile
    Idući obalom od Stracinove spile do Kočišta,
    ista obala tako je strmenita i ispresjecana, da
    bi se (u skučenim razmjerima) mogla uporediti norveš-
    kim fjordima
    Pričaju, da je neki čovjek, hodeći da ribu lovi
    vidio pred Stracinovom spilom obezglavljenu divokozu
    kojoj, kad se primače, i nje nestade.
    Kad žene kunu, reknu: ''Da Bog da se stanio ispod
    Stracinove spile'' (biva: gdje je pustoš, bez igdje ikoga)
    Podalje od Stracinove spile, idući put Kočišta,
    pri obali uzdigla se hrid, visoka iznad morske po-
    vršine 1,60 m. Hrid zovu od starija ''seka od Ko-

    pitnjaka'' (Kopitnjakova hrid), jer na tolikoj visini -što je svakojako rijetkost! - nahodi se donja polo-
    vina jednog kopitnjaka (školjka - Cochifera), po čemu
    sude, da je morska površina nekad pokrivala ovu hrid

    Stracine, Stracinov potok

    U Stracinama je granica krtoljsko - luštička.
    Stracine su dijelom u uvali, dijelom u strani, a u
    prisoju, po sahata daleko od mora u oblatnom, a
    3/4 sah..daleko ood Stracinove spile. Danas su u tra-
    cinama maslinjaci, a nekad je bilo i vinograda
    U narodu živi predanje: Nosila baba vodu iz
    daleka. Srete je sv. Sava i upita: Je li daleko
    ta voda? A baba: jest! A ti je prolij -
    doda sv. Sava. Ne mogu, e je nosim doma, odvra-
    ti baba. A sv. Sava: Prolij je! I baba pro-
    li vodu. - Sv. Sava na to prekrsti, i pukne jak
    mlaz vode ''Pod Plato'' u blizini pored samih
    Stracina.- A baba opet za njim prekrsti, i
    voda se jedanak prekide pod Platom i izbije na
    vrh t. zv. ''Srđenovića (Popovića) ponte'' pri samom moru
    u Oblatnom
    Tu i danas izbija jak mlaz vode, koja je i-
    nače prijaka, dajući slnatinom

    M Crnogorčević

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću


    Blagorodni Gospodine,

    U svoje vrijeme primio sam Vaše cijenjeno pismo
    3./15. Julija, i žao mi je, gdje Vam ne mogoh odgo-
    voriti do danas
    Natpis ploče prevlačke zbilja je pogrešno
    naštampan, premda su u Biogradu imali: zuma-
    čenje, fotografski snimak i potonji ispravak
    U zasebnoj raspravi čitaće se: D/I/MITRIJE
    Troškom od for 5., udijeljenih od preosv. Gosp
    Episkopa, predignute su ploče s prevlačkoga
    gumna, na kojima bijahu: sasvim izlizana
    ćirilska pismena u skraćenicima na jednoj,
    i rezbarije u vidu krila na drugoj ploči, i
    zato je o njima, već litografisanim u Sta-
    rinaru, rečeno, da je njima popločano gumno
    Dok ste boravili u Kotoru, Vi ste zbi-
    lja svratili moju pažnju na postanak ime-
    na Stradioti. Prema tome stilizovao sam
    odnosni prijelaz ovako: ...dok su nazvani
    Stradiotima (prvobitno može bit: Stratioti
    ma) u XIV.v.od nekih Grka .......
    Vlada ih mletačka (arbanaško grčke doseljeni-
    ke) razređivaše na suhu kao konjanike pod i-
    menom Stratija (Ratnici) .....
    A značenje ''Prevlaka'' u mojoj raspravi rastu-
    mačih ovako: rukav zemlje - jezik zemlje - zemljeuz
    prijedžba - isthmus

    Moja je monografija privedena kraju već pri-
    je tri - četiri mjeseca.Mogaše biti i oštam-
    pana! Radi zakašnjenja krivim jednog mjernika
    koji mi je bio obećao, da će mi izraditi to-
    pografski crtež zemalja Mih. zbora, pa on
    potezao, a ja uzalud iščekao sve do skora
    Slučaj je htio da zahtjevi službe pozovu mjer-
    nika u ovo mjesto, sa svima planima, s teo-
    dolitom i ost. Upotrebih zgodu, i završih
    sam davno žuđenu stvar. već poslah raspravu
    i crteže (njih 15.) gosp. Arhim. Dučiću
    Kako sam se vrlo malo bavio narodnom
    poezijom, pri ruci ne imadoh do samo neke
    pjesmarice. Uzalud sam tražio pjesmu od Ka-
    čića (Dubrovnik, 1887), i u Vukovim Srp. narod.
    pjesm. ((Biograd, 1887): tu je nije. Našao sam je
    pak u Srp. nar. pjesmama Vukovim (knj. treća Beč, 1846), i to:
    pj. 26. na str. 173. i pj. 28. str. 199.: Žen.Iva Senjan.
    Koliko se priča o Komnenu barjaktaru me-
    đu zagorskim naseljenjem općine hercegnovske, to
    su koliko mi je do danas poznato remini-
    šensije nar. pjesme koja se o njemu sačuvala
    Nego, drugih podataka mogu Vam saopći-
    ti o Komnenu, što ćete Vi, radi dostovjerno-
    sti, moći sravniti sa prilikama stanoviš-
    ta, s kojega polazite

    I tako, u Crnoj Gori, u Lješanskoj nahiji,
    kazuju da je Komnen barjaktar sinovac Senjanina Iva, i
    da je rodom iz Kotara. On je ratovao na Muja i
    Aliju na Udbini. Početak je pjesme: Vino pije
    trideset serdara. Vino služi Komnen barjaktare
    na bijelu Smiljanića kulu......
    O Komnenu je spomenuto i u Gorskom vijen-
    cu (izd. I, 73)

    Na dalmat. bosan. herceg. tromeđi /Ariplex conf/
    nahodimo podataka, koji unose možebit nešto
    svjetlosti u pitanje o Komnenu, a i inače mo-
    gli bi za Vas u koje vrijeme vrijediti. Onamo
    kazuju, da je Komnen barjaktar (a do njega i se-
    strić vojvode Sekule) pogreben na Igličiću, drugi
    vele: u Renjić klancu, treći: u Golinjevu. Onamo
    pjevaju pjesme o Komnenu barjaktaru
    Igličić i Renjić klanac jesu u Hercegovini
    a Golijevo je kod Grabovice
    Kod Igličića i Renjić klanjca postoje stara
    groblja sa rezbarijama u relijefu i sa staro - srp-
    skim natpisima, što je, premda ne ispitano
    kako treba, vrlo važno za našu epigrafiku i
    heraldiku
    Na spomenutoj tromeđi jesu: ''Markova skakala''
    ( = Skakala Kraljević Marka), kao što niže susjed-
    nog Lovreća, u Imotskom Kotaru, selo Mrnjavci
    odakle, kažu da vodi poreklo otac Vukašinov
    ili ti đed Kraljevića Marka
    Kod Ržanova su ruševine Maglić grada
    i gradine Pišteleka
    A kod Grabovice gdje no pošljednji
    ogranci planinskog lanca Tušničkog (u
    savijutku ponornice Šuhiće) prelaze u rav-
    nicu, postoji Županjac (Duvno): stari Dalmi
    nium Delminium

    Nadam se da ću Vam zatražene
    podatke i dalje razvijati, i ostajem

    Vašeg Blagorodstva
    Ponizni sluga

    Krtoli, 4 Avgusta 1893
    M.Crnogorčević

     

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću


    Blagorodni gospodine

    U odgovoru Vašeg cijenjenog pisma
    12. avgusta za sada Vam mogu saopćiti
    slijedeće:
    Odnosno godina, da im se vidi moguć-
    nost podudaranja, iz pjesme 26. (Srpske
    nar. pjesme. Beč. 1846) ishodi: da je Kom-
    nen Barjaktar brat Senjaninu Ivu (Iva-
    nu kapetanu). A u jednoj glosi, koja
    je pribilježena istoj pjesmi, rečeno
    je, da bi se o Ivu moglo što do-
    znati u knjigama iz XVIII. vijeka
    hodeći u Udbinu, da ugrabi Hajkunu
    sestru Frca Ibrahima, Komnen se sa-
    krije na vjeru kod krčmarice Jele,
    koja ga nauči, kako će ugrabiti
    Hajkunu. Pri povratku, jašeći konja
    s Hajkunom Komena (...tr) van age
    koga Komnen ubije kao (...tr) i Talu
    Budalinu, i Frca Ibrahima. Kad Komnen
    opočinuo pri nekoj vodi, opazi svoju
    sestru Anđeliju uz 30. đevojaka, a uz
    30. Udbinjana, koji ih bijehu oteli
    Komnen izasječe Turke, preote đevojke,
    i, primičući se Senju, opazi iz dale-
    ka mnoge svijeće u konaku: Senjanin
    Ivo, misleći da je Komnen poginuo,
    davaše daću za pokoj duše njegove.
    U to bahnu Komnen! Iza veselja, Kom-
    nen predade Hajkunu Ivanu, a džeferdar
    sebi pridrža
    Pjesma 28. ''Kunina zlatija'' počinje:
    Knjigu piše Hasanaginica
    Iz Udbine, iz turske krajine,
    Mila ćerka Hamze kapetana
    Iz Klijenka grada bijeloga
    Te je šalje svojoj staroj majci
    (...tr) da ne bude Hromac? A
    (...tr) Lješkovlug?
    Ostale su mjesnosti u opsegu
    negdašnje neretljanske županije (iz-
    među Cetine, Dubrovnika i Rame), u
    kojoj se spominju: Rastok, Mokro
    (Makarska), Duvno. A za bolju ilu-
    straciju prilažem Vam mali to-
    pografski crtež

    Za Romaz - Cozzeli - Liecovolu ja ću se svakojako pobolje zainte-
    resovati, te Vam saopćiti urodak
    mojeg ispitivanja
    Javljajući Vam još i to, da ću se do početka oktobra baviti
    u ovom kraju ostajem

    Vašega Blagorodstva
    ponizni sluga

    Baošić Hercegnovi, 22 Avg. 1893
    M. Crnogorčević

     

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodni Gospodine,

    Podavno sam primio Vašu ''Bran-
    kovu čašu'' na kojoj zahvaljam, a
    šaljem Vam danas moju studiju
    ''Miholjski zbor,'' o kojoj bih rad ču-
    ti i mislje Vaše
    Dok sam se bavio u Budvi
    namjerio sam se na jedno pismo
    Karlov. mitrop. Stef. Stratimiro-
    vića, datirano 15. marta 1875.,
    a pisano ''v Karlovcje'' U njemu
    se spominje nešto o man. Re-
    ževiću, i pola je izderano. Po
    dnu pisma potpisan je po desnoj
    strani ''Dionisije episkop Budim-
    (ljijski), a po lijevoj: Stefan Strati-
    mirović. Uz potpis ima i otisak
    pečata Ep. Dionisija
    Ako bi Vam gdjekad doteklo
    vremena, molio bih Vas, da biste
    mi htjeli sastaviti red srpskih
    vladalaca od najdavnijih doba (VII v.)
    do Nemanje, što ja često pome-
    šam sa gospodarima zetskim (od
    Vukana 1070 - 1113 do Vratka 1320 - 60)
    Moliću Vas još za obavje-
    štenje: gdje bi se naime mogle
    dobaviti, i uz koju cijenu, pa ma-
    kar i antikvarno, knjige: Istorija
    o Černoj Gori V. Petrovića (Moskva
    1754), i: Il regno degli Slavi M.
    Orbinia

    Moleći, da izvinete na
    dosadi, jesam

    Vašega Gospostva
    Odani sluga
    M.Crnogorčević
    Krtoli, 3 juli 1894

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodini Gospodine,

    Bićete čitali izvještaje u ''Dubrovniku''
    kako je ova općina podigla na crkvici
    prevlačkoj nov zvonik su tri okna. Ja ću
    možebit sve to opširno opisati za bu-
    dući Šematizam
    Znajte da sam na pošljetku sasta-
    vio potpunu kolekciju Šematizama 1874 -
    1894. g., što je svakojako rijetkost,
    premda Šematizam nije bog zna kako
    davno počeo izlaziti. Pretpostavljajući
    da Vi niste mogli sastaviti ovakvu ko-
    lekciju za onako kratka boravljenja u Ko-
    toru, to se možete za eventualne po-
    datke obatiti meni. Ne znam, da li
    i postoji druga kolekcija, izim one u
    Gosp. Episkopa.
    Članak o budvanskim crkvama
    trebalo bi objelodaniti u Starinaru,
    da se zapodjene naučna polemika.Tako je mi-
    šljenje gosp. Arhim. Ruvarca, koji je uzgred re-
    kao, da nisam došao do pozitivnih rezul-
    tata. Ali, kako i ja imam obzire svoje,
    tako ne mogu postupiti, za sada, po želji
    g. Arhimandrita. S istih uzroka čekaću, dok
    prođe vrijeme, dok oštampam: lat.
    perg. 1494. i izvod prevlački 1859. Od ovakoga
    mišljenja mogao bi me ipak odvratiti
    čiji nasrtaj, da na Prevlaci nije postoja-
    la stolica jepiskopska: jer obe isprave
    govore u prilog pitanja, koje sam ras-
    pravljao
    U Budvi je još ono pismo mitropolita
    St. Stratimirovića. Pisam sam g. učitelju
    Davidoviću, koji ga ima u rukama, dva
    puta, ali odgovora nisam dobio
    Tek iza ponovljenih pokušaja mogoh
    ispitati starinsku bogomolju Tivacku (osa
    torio dei Mobili) grbove kako tako opisati
    i Tvrtkov natpis pregledati. Možete se
    osloniti na moj opis,koji je dosta po-
    uzdan
    Bio sam na muci s ovim nepismenim
    ljudima oko naziva '''Špilje'' jer čim bi
    čuli od mene oba naziva, a oni potvrdi
    tako i onako. Naziv je ipak: Stracinova
    spila, idem u Stracine, u Stracinovicu.
    U stvari je dakle toliko: da prelaz sa
    c na t nije ovdje još izvršen
    Taman sa toga, što špilja pot-
    sjeća na ime Vaše, ja sam već
    davno i šiljao njen crtež i neke
    školjke. Onako kako Vam danas pri-
    lažem ispis iz savinskog sinodika
    jer bi vašu porodicu mogao intereso-
    vati
    Kako sve ostalo, tako priznajem
    rado, da je trebalo i lik Dušanov
    podrobnije opisati, ali sam na prvi
    mah uvidio, da to nije djelo ni
    14.,ni 15.v., nego mnogo novijeg vremena
    Ne htjedoh upuštati se u cickavo opisi-
    vanje, da sama stvar time ne izgubi,
    pa bolje, da se onamo odbije na nemar-
    nost ili nesposobnost moju!
    Bio sam počeo podavno prikupljati
    građu za istoriju grbaljsku, ali ću prekinu-
    ti: ja sam nenadno premješten na ško-
    lu u Šibeniku, kamo polazim na 29. o. mj.


    Primio sam rodoslove sa zahvalno-
    šću, ali još nisam miran, jer nisam
    na čistu. Upoređenje Diokliasa sa Julin-
    cem i Rajićem dovodi me u zabunu! A
    što su bili ona 23 vladaoca od Sve-
    vlada I. i Borisa do Časlava koje spomi-
    nje latinska redakcija Diokleasova Caro-
    stavnika? Ili: šta je sa oko 25
    srpsko - dalmatinskih kraljeva od Svevlada
    do Časlava koje spominje Julinčevo ''Izvje-
    denije''? A šta je od onih 13 vladaoca
    od smrti Časlava do Dragomira koje ka-
    snije spominje Diokl. Car., ili od onih
    9 kraljeva od Pavlimira do Dragomira
    koje spominje Julinac: i što opet,
    sve ujedno uzeto. Kao parafrazu donosi
    Rajić, kao ''Slavene gotske kraljeve u
    Dalmaciji i Srbiji''? (čast. II. knj. IV)
    Uzdržali se mi Diokleasa, i ost., ili
    ne držali: koji su kraljevi faktično
    vladali od 960 - 1015? Pa, kako je
    Radoslav vladao do 1170., kada je Nema-
    nja zavladao 1159? Pa još nešto: u
    kojem prostoru zemalja (periferija im ?!),
    i da li posve nezavisno, vladaše za
    Nemanjića prije Balšića zetski kne-
    zovi: Vukan Stefan (Đorđe?) 1252.
    Dmitar (monah David) 1275 - 1305 - Vrati-
    slav 1305 - 1320 - Vratko 1320 - 1360? ....
    A i ovo (ako niste izgubili strplje-
    nje sa dosade tolike): Premislav u
    natpisu crkve pođanske (Podi), premda
    sumnjivom (iz 9. v.), ili je to pogre-
    šno zabilježeni Predislav Tolimirov
    (takođe iz 9. v.) Dukljanina, pa koliko god
    ovaj Carostavnik sumnjiv bio, ili je nat-
    pis neistinit, i vrijednost mu otpada
    Čini se, da je ovdje stroga alternativa:
    trećega puta nije!
    Danas šaljem Gosp. Dr Jiričeku moju mo-
    nografiju. Mimogred mogli biste mu napome-
    nuti, kako već ne boravim u Krtolima, te
    da sam mu knjižicu pri samome Krstanju
    uputio
    Imam nekoliko izvornih rasprava, koje
    su i po sebi nepotpune, jer ne imadoh
    knjiga ni vremena. Ne znam ni sam gdje
    bih dao oštampati ih, ali bi to mo-
    glo biti po prilici u Prosvjeti, Glasu
    Crnogorca, ali našem Šematizmu. Prije
    toga molio bih, da biste ih htjeli
    strogo proučiti i eventualne pogreške
    ispraviti, a ja ću praznike i svoje
    vrijeme popuniti
    Biće mi ugodno, ako Vam budem
    mogao u novoj postojbini i u čem
    poslužiti

    U Krtolima, 25 sept. 1894.

    Vaš odani
    M. Crnogorčević

     

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodni Gospodine,

    Sa velikim zadovoljstvom primio
    sam Vaše pismo 5/17 o. mj. i drago mi
    je, gdje Vas mogu sa prikupljenim po-
    dacima poslužiti do pošljednjeg slova
    Fac simile Đuraševe ploče poslao
    sam davno gosp. Arhim. N. Dučiću
    Šaljem Vam s toga ovaj, koji je ono-
    me istovjetan
    Koliko se odnosi na ploče pre-
    vlačke, ima jakih izgleda, po koji-
    ma bi se pouzdano moglo kazati, da
    će one izginuti, koliko ja kada god
    bude predignem iz okolice prevlačke
    Ovu žalosnu istinu imadoh čast sa-
    općiti i gosp. J. Đelčiću, kk. čuvaru sta-
    rinskih spomenika u Dubrovniku. Obraćao
    sam se Konzistoriji, ali slabim uspje-
    hom, a kao saradnik Šematizma
    malo sam bolje prošao: što je dostoj-
    no sažaljenja, imajući na umu, da ima
    čak fondova u slične svrhe. I tako
    će se i na ruševinama prevlačkim obi-
    stiniti stara riječ da smo najvećma
    izgubili sa vlastitog nehajstva
    Ipak, kad bi Gosp. Episkop imao
    blagovoljenje pružiti mi pripomoć barem
    od kakovih 20 forinti sačuvao bih i
    ploče, kojim prijeti propast neizbježna
    Moja monografija o Prevlaci već je
    kraju privedena. Njoj su priloženi neki
    zemljovidi, crteži planimetrični, oni
    nadgrobnih ploča, arhitekturnih fragme-
    nata, horizontalnih i vertikalnih pro-
    jekcija mnogih zdanja i ost.
    To trudno moje tecivo, koje me
    stajalo četri godine istraživanja!
    rad bih vidjeti okrunjeno uspjehom. S
    toga sam prije nekoliko dana pisao
    i gosp. Arhim.Dučiću ,e da bi se uz pri-
    stojnu nagradu naštampalo ono u ''Gla-
    sniku.'' A svemu tome došla bi u dobar
    čas i okolnost o čuvenom interesovanju Gosp.
    prof. Jiričeka za pitanje Prevlake. Jer,
    kad bi gosp. Jiriček preporučio Učenome
    Društvu, da čim prije izide moj rad
    i ono bi ga rado prihvatilo i obilno
    nagradilo. Inače, bio bih prinuđen obra-
    titi se kojem arheološkom društvu ru-
    skom ili njemačkom
    Starinske crkve Sv. Ivana u Krtolima
    nema. Ima sv. Ivan, koji pripada kato-
    ličkoj parohiji bogišićkoj, ali to nije
    baš starinski hram. Do nje je pravoslav-
    na crkva Sv. Jovana, koja je dovršena
    1776 g., i bi osvećena od crnogorskoga mi-
    tropolita Save Petrovića. Na njoj je podignut zvonik na preslicu 1861 g. U
    njenom groblju znamenite su dvije poklop-
    nice s emblematičnim rezbarijama. Na
    jednoj je natpis: MARCOCEUICH, na drugoj:
    MATTHEI TRIPHONI PEROEVICH DICTI STOCANOVICH
    ...RED...SVORV MONVMENTV M.D.C.L.X.IV
    Otok Stradioti /insula S.Gabrielis
    Scoglio di S.Gabriele/ bio je poznat Grcima
    u VII. v. za Iraklija. U X. ili možebit
    IX. v. na njemu je podignut hram sv. Arh.
    Gavrila, u kome je poginuo kako nagovje-
    štaju kralj Dragomir u XI. v. /v: Dukljano-
    vu hroniku, M.Orbinia Il regno degli Slavi,
    Srp. Dalm. Magazin za g. 1849, J. Rajića Isto-
    riju, fra Andrije Miočića Razgovore/
    Do XIV. v. Stradioti su bili sastav-
    ni dio Miholjskoga zbora pod imenom ''Ostr-
    va Sv.Gavrila'' /po sinehdoci: toto pro pars/
    a tada su nazvani Stradioti od nekih
    Grka, nastanjenih uz Mlečiće. Mlečići
    su pak na osnovama drevnih hramova
    podigli kasarne za konjaništvo /cavalleria
    Leggera/ na tom ostrvu
    Istoriju Stradiota popunjuju mle-
    tački dukali od g. 1394, 1457, 1493,
    1532, 1619, 1675, 1750.
    Danas se izgubilo prvobitno op-
    će značenje ''Sv.Gavrila'' za Stradiote
    jer se ono odnosi samo na jedan dio
    sjeverne strane stradiotskog ostrva /Gabrio
    /,u ovome smislu vele: Gabrio
    idem na Gabrio, u Gabrio itd

    Fragment bilješke o znamenitim Crnogorčevićima


    Ostoja /Stefan/ Crnogorčević bio je pomorski
    kapetan, pa načelnik općini Ercegnovskoj
    u prošlome vijeku. Ostojin zlatom okovani
    štap čuva se i danas kao uspomena u porodici Crnogorčevića
    Ostojin sin Ilija, bio je takođe pomor-
    ski kapetan, kojemu sinovi: Joko - Bogdan -
    Špiro, koji takođe bijahu pomorski ka-
    petani, podigoše spomenik 1839 g.
    Špiro I. Crnogorčević († 29 Jan. 1893) postao je
    kapetanom oceanske plovidbe /lungo corso/
    u 17. godini svoje dobe. Na moru je proveo
    30godina do 1871 g. zapovjedajući na
    šest brodova: Maria brik, Barone de
    Bruck - brik, Ljubezni I brik, Lucia
    Bark, Maria Francesca brik, Nicolas
    Bark. U novinama onoga doba ima op-
    širnih vijesti o počasnim demonstracija-
    ma, koje je on priredio /na brodu: Barone
    de Bruck/ prilikom dolaska austrijskog
    ministra Barona od Bruka u Carigrad,
    kao što i o vjenčanju Leopolda Belgij-

    skog s jednom austrijskom princesom
    /kad no se on namjerio u Anversi /Ant-
    werpen/
    Izim Ostoje, općini je ercegnovskoj načel-
    nikovao i Luka Crnogorčević. U ime
    iste općine on je pohodio caricu Ma-
    riju Tereziju u Beču. To bješe silna
    ljudesina i junak od megdana: vele
    da rukom mogaše skršiti dukat. Sa
    svojih pet sinova: Božom - Đurom - Stefa-
    nom - Jokom i Mitrom, koji bijahu
    svi pomorski kapetani. Luka je 1838. g.,
    kao načelnik, dočekao u pohode u
    Enovom, Fridriha Augusta, saksonskog
    kralja. U jednom liku njegovom sačuvan
    je izgled interesnog odjela, koje je
    Luka tom prilikom nosio, kao god i
    oružja, koje je pasao. Luka je doži-
    vio rijetku starost od 105 godina, i
    preminuo oko 1840g.

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodni gospodine

    Primio sam Spomenik XXVIII u kome
    je sadržana Vaša izvrsna studija o prošlo-
    sti i neimarstvu moje uže otadžbine, o če-
    mu sam već čitao i lijep prikaz u ''S. Glasu''
    Iskreno Vam zahvaljam što se tako često
    sjećate mene, šaljući mi dragocjene brošure
    koje često oštampavate iz omanjih radova
    na veliko zadovoljstvo onih, koje interesuju
    Ovo vrijedi osobito za najnoviji Vaš rad, u
    kome se moji skromni trudovi na više mje-
    sta ponovo ističu. To je upravo ljubazna
    uslužnost, na kojoj Vam još jednom blagoda-
    rim iskreno.
    U ''Vesniku Srp. crkve'' (Biograd, 1894.
    Sv. XI., XII) objelodanio je Gosp. Ep. Ružičić
    svoj rad o razvalama prevlačkim, gdje on
    naginje na stranu onih, koji su protiv Pre-
    vlake. Tu sam priliku upotrebio za svoj
    rad ''Dva starosrpska natpisa'' pa ga poslah
    uredništvu istoga lista s odugim ispisom
    iz poznate Vam pergamene. Članak o Ža-
    njicama poslao sam cetinjskoj Prosvjeti
    kojoj ću opremiti i onaj o crkvi Sv. Luke.
    Sada radim na monografiji M. Savine i na
    onoj o Paštrovićima. Ako ih uspješno privedem
    kraju, objelodaniću ih zasebno, poput moje prve
    brošure.
    Velike šk. praznike, koji nam traju od po-
    lovine avgusta do izmaka septembra, namjera-
    vam provesti u Boki Kotorskoj, od čega će mi
    jednu polovinu odnijeti valjda pohodi u svrhe
    istraživanja naše crkvene arheologije. Ovo
    Vam napominjem naročito s toga, ako bih
    Vam u čemu mogao poslužiti.

    S odličnim poštovanjem

    Vaš odani M. Crnogorčević
    U Šibeniku, 10. Junija 1895.

     

    Stojan Novaković Ep. Gerasimu Petranoviću


    Preosvećeni Gospodine,

    Primih i opet od našega čestitog
    prijatelja R. Milića Vaš godiš-
    nji dar, Šematizam, na kome vam
    osobita hvala i što mi ga tako
    redovito šaljete i što se o njemu
    tako redovno trudite.
    Na tačku o Nomokanonu dužan sam
    pre svega priznati da sam kriv
    i da nisam bio potpuno na reči,
    ali u tome opet nije krivica
    isključivo moja. Pa ću Vas moli-
    ti, da okumite savinske kaluđere
    i od moje i od Vaše strane
    a junačkom Božjom verom ne samo
    da ga ne traže, nego da ga nekako
    sa svim ovamo ustupe. Ja ne znam
    znate li, da naše zbirke u Srbiji,
    koliko se odavno prikupljaju i
    koliko su danas, Bogu hvala,
    opsežne nemaju ni jednog
    prepisa Nomokanona, ovog
    osnovnog kamena naše srednje-
    vekovne državne civilizacije.
    Zar će to Boka da nam odreče?
    Aman, i opet aman! Dajte taj
    prepis Narodnoj biblioteci, nek
    se i arh. N. Dučić mogne po-
    hvaliti da su pod njegovom upra-
    vom njegove komšije i zemljaci
    pomogli, da se ova velika prazni-
    na Nar. biblioteke popuni.
    Ja ne sumnjam, da ćete Vi to ura-
    diti a ako ne može drukčije biti,
    mi ćemo Savini dati kakvu sraz-
    mernu nagradu u knjigama ili
    čemu drugom, kako bismo se ugodili.

    S prijateljskim pozdravom i preporu-
    čujući sebe i svoje svetim molitvama
    Vašega Preosveštenstva ostajem
    St.Novaković

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću


    Blagorodni Gospodine,

    Već u mjesecu martu primio sam knjigu
    15. Godišnjice N. Čupića, u kojoj je Vaša op-
    širna i zanimljiva studija ''O Balšićima''
    Pročitao sam je s velikim interesom, i
    vrlo sam Vam zahvalan na lijepom daru
    koji je za mene nov dokaz Vašeg sjećanja
    Želim s druge strane, što naš ''Srp-
    ski glas'' nije prikazao tu knjigu, kao
    što ni ''Šematizam'' a oboje se dalo
    lako učiniti
    Na primjedbe ''Starohrv. Prosvjete'' kninske
    koja osuđuje Vašu studiju ''O neimarstvu
    i prošlosti Boke Kotorske'' a i mene
    se dodiruje, htio sam da odgovorim, dok
    sam poznije odustao, čekajući valja (!) da udes-
    niju zgodu, i u tu svrhu hraneći posabirane
    bilješke
    Monografiju Man. Savine, oko koje sam
    radio na najširoj osnovi, već sam priveo
    kraju, samo što ću popuniti neke pra-
    zninu na licu mjesta, to preko školskih
    praznika, koji počimlju do kojeg dana, a
    završuju se izmakom septembra.
    Imajte dobrotu ne zamjeriti mi
    što sam, iščekujući za to podesnu
    priliku, okasnio se saopćiti Vam pri-
    jam Vašega rada, na kojem Vam ponovo
    blagodarim

    Šibenik, 10 avgusta 1896

    M.Crnogorčević

    Epis. Gerasim Petranović Đorđu Stratimiroviću

    U M. Savini 26 VIII/ 7 IX 95

    Veleštovani Gospodine
    i prijatelju!

    Primio sam sastavak Vaš
    ''Nešto o Balšićima'', koji
    će, kao i dosadašnji Vaši
    prilozi, doista krasiti ma-
    gazin moje Eparhije. Od
    srca Vam hvala!
    I mladi prof. Crnegorče-
    vić obećao mi je nešto pri-
    ložiti. On je o ferijama
    u Boki, i nazad nekoliko
    dana bio me posjetiti. Ra-
    duje se kada je čuo da
    će i u idućem Šematizmu
    Vašega rada biti, jer on
    Vas mnogo cijeni. Obe-
    ćao mi je da će ovijeh da-
    na posjetiti paštrovske mana-
    stire, našto sam se poso-
    kolio i putni trošak
    dao mu, sa preporučitelj-
    nim pismom za kaluđere.
    Pored neopisane žestoke
    i kroz više mjeseci još
    trajuće vrućine hvala
    Bogu prilično dobro u
    lijepoj Savini provodim
    Bog dao da i zimu bolje
    nego lanjske godine pro-
    vedem u Kotoru.
    Sa toplom željom da vas
    ovo moje pismo (koje radi
    brzog kretanja parobroda ne
    mogoh baš sigurno
    rekomandirati) zateče zdra-
    va i vesela, ostajem sa
    iskrenim štovanjem
    odani

    Ger Petranović
    Ep.

    Budite tako dobri dopisnicom
    javiti da ste primili ovo
    pismo, jer inače sumnjao bi se
    da se izgubilo

    Mladen Crnogorčević Đorđu Stratimiroviću

    Blagorodni Gospodine,

    Istražujući starine po crkvama, kojih ću opise skoro
    oštampati, naišao sam na znatne predmete, kojih crteže
    prilažem Vašem Gospostvu.
    Molim da biste htjeli imati dobrotu opisati mi
    značenje dvaju natpisa, i dobu njihova postanka, a po što
    god slično i o kamenoj krugli.
    Opširnu monografiju M. Savine već sam završio. Pri-
    je no se oštampa hoću li ...ti poslati Vam je na pre-
    gled?
    Bićete zaista čitali Starohrvatsku Prosvjetu u kojoj
    se onako labavo sudi o Vašoj lijepoj studiji o prošlosti
    Boke Kotorske. Ocjena Vašega rada je donesena i u separatnom
    otisku
    Nadam se da ćete mi izvinuti na dosadi, i jesam
    Vašega Gospostva
    odani poštovalac
    M.Crnogorčević

    Šibenik, 7 okt. 1896

    Mladen Crnogorčević nekom svešteniku

    Prepodobni oče

    Primio sam onomadne Vaše
    cijenjeno pismo od 17/29. o. mj., pa nisam sti-
    gao da Vam ranije otpišem, jer me ono
    zastalo dok sam mjenjao stan
    Starinske listine već su objavljene, bilo
    u našem ''Šematizmu'' bilo drugamo, i s
    toga bi morala otpasti pomisao da bi
    bilo vrijedno o njima dalje govoriti
    No, opet, da postupim po želji Vašoj,
    ja Vam evo šaljem u najkraćim potezi-
    ma opis listina, onako, kako su pobi-
    lježene u mojoj monografiji o Savini, koja eno
    leži u Biogradu već su tome dvije godine, jer
    nema ko da je objelodani. Dakako, da je u
    Monografiji, od koje sam po sreći sačuvao jedan
    prijepis, opširnijega govora, a ovdje se mnogo
    čega prećutalo iz obzira na maleni format
    ''Šematizma''
    Neka ovaj donese današnji prilog kako
    god hoće, samo ne pod imenom mojim

    Ja Vas usrdno otpozdravljam

    M. Crnogorčević

    Šibenik. 3. II. 1899

    Izvještaj M. Crnogorčevića - popis znatnijih savinskih listina

    Listine manastira Savina


    Manastir Savina ima do trideset starih
    listina: hrisovulja, okružnica, sinđelija
    oporuka i pisama, što se hrane u naročitu
    sanduku u Biblioteci. Neke su listine vrlo veli-
    kog formata, vještački pisane, ukrašene mini-
    jaturama ili snabdjevene golemim visećim peča-
    tima
    Neke su objelodanjene u ''Monumenta Serbica", u
    ''Glasniku'' Srp. Uč. Društva i zagrebačkim ''Starinama''
    Druge su objavljene ili spomenute u ''Arkivu za
    pov. jugosl.'', ''Srp. dalm. Magazinu'', ''Šematizmu''
    bokokotorskom i biogradskom ''Starinaru''. Hrisovulj
    Despota Stefana iznesen je u kalendaru ''Bošnjak''
    za 1891. g.
    Nestalo je mnogo znatnih starina. I Vuk
    St. Karadžić odnio je u zajam nekoliko, a
    mogućno je, da se i danas nalaze u njegovoj ostav-
    štini

    Najznatnije listine jesu:

    1. Hrisovulj iz XIV. v. kojim srpski car Ste-
    fan Uroš dariva manastiru Mileševi hram sv.
    Nikole u Hvosnu na rijeci Bistrici

    2. Povelja iz XIV. v, kojom srpski car Stefan
    Uroš potvrđuje povelju cara Stefana Dušana i
    određuje da dubrovački danak: od 500 perpera je-
    rusalimskom hramu Sv. Arh. Mihaila i 500 perpe-
    ra Hilandaru, kad bi prestalo davanje hramu u
    Jerusalimu, da svih 1000 perpera daje Hi-
    landaru

    3. Povelja iz XV. v. kojom srpski despot
    Stefan Visoki, sin Lazarev, poklanja manastiru
    Mileševi pet sela u Moravicama

    4. Okružnica Pavlova manastira u Sv. Gori
    za milostinju radi isplate dugova, iz XVII. v.

    5. Okružnica man. Savine za obnovljenje

    istoga manastira od g. 1695.


    6. Pismo savinskog igumana Arsenija da-
    no Nektariju Zotoviću 1695. g. da prosi milo-
    stinju

    7. Pismo Mihaila Fedorovića iz XVII. v.

    8. Povelja dana u Trgovištu ( u Moldaviji )
    1646. g. kojom Jon Matej Besarab daje ''Manasti-
    ru Trebinju u srpskoj zemlji, svake godine po 1800
    aspri

    9. Povelja dana u Bukureštu, 1702. g., kojom
    Jon. Konst. Besarab određuje manastiru Trebinju
    svake treće godine po 7000 peneza ili po 45
    talira za dušu svoju i svojih roditlja

    10. Pismo slavonskog Episkopa Stefana Ljubi-
    bratića, pisano u gradu Pakracu u Slavoniji,
    1701. g., a dano mitropolitu Hercegovačkom Nekta-
    riju Zotoviću, da može prositi za obnovljenje
    manastira Trebinja

    11. Pismo pukovnika Mihaila Miloradovića
    kao izaslanika cara ruskoga Petra Velikoga, od
    g. 1711., kojim poziva na borbu s Turcima

    12. Pismo žitomislićkoga igumana Mojsija
    od g. 1751. o primanju salandara za J. Delića (!)

    13. Oporuka, u prijepisu, O. Simeona Marko-
    vića Draguličića Nikšićkoga od g. 1773.

    14. Pismo Aloviza Moćeniga, Dužda mletač-
    koga, od g. 1776., dano Savincima, da mogu obno-
    viti i proširiti hram u svojem manastiru

    15. Pismo Aloviza Moćeniga, od g. 1776., kojim
    se riješava molba savinskoga brastva za crkve
    ne stvari

    16. Sinđelija skenderijsko - primorskoga
    mitropolita Save Petrovića Njegoša, pisana u
    Stanjevićima, 1775. g., a dana Arhimandritu
    Danilu Rajoviću

    17. Pismo o zbornom zasjedanju savinskih
    kaluđera od g. 1775., u kome je riješeno, da
    Arhimandrit Danilo Joano Rajović i jeromo-
    nah Nikanor Bogetić pođu u Mletke prosi-
    ti ''pomoć i obrane''

    18. Molba savinskoga igumana Arsenija, ra-
    di milostinje, od g. 1774.

    19. Pismo Skenderijsko - primorskoga Mitro-
    polita Save Petrovića Njegoša, dano u Sta-
    njevićima 1777. g. Arhimandritu Danilu Rajovi-
    ću, da se smije zidati savinska velika crkva

    20. Povelja mletačkoga providura Marka
    Zorzi, dana u Kotoru, 1795. g., u kojoj su naput-
    ci za društveno držanje kaluđera savinskih

    21. Pismo crnogorskoga mitropolita Petra I
    Petrovića, pisano u Stanjevićima 1802. kap.
    Niku Lješkoviću u Luštici

    22. Sinđelija crnogorskoga mitropolita
    Petra I. Petrovića, pisana u Stanjevićima
    1804., a izdana Sofroniju Đučiću

    23. Pismo crnogorskog mitropolita
    Petra I. Petrovića od 1816. g.

    24. Pismo crnogorskog mitropolita
    Petra I. Petrovića od 1809. g.

    25. Ferman sultana Medžida, pisan 1236 =
    1846., da je slobodnoj jednoj austrijskoj (bokelj-
    skoj) trgovačkoj lađi preploviti iz Crnoga
    mora u Bijelo more

    Fragmenti bilješki sveštenika Jova Avramovića iz s. Trebesin


    Ateljević

    Mislim, da prezime Ateljević
    dolazi skraćeno od Mateljević
    jer se u narodnoj pjesmi:
    ''Paša od Grahova i Vlašić
    Miloš'' spominju dva brata
    Mateljevići, u Novome gradu
    od Drobnjaka krvave Kraine.
    (Kal.''Hercegovac'' za g. 1907)

    Crkva Sv. Srđa i Vakha
    na Podima

    Ovu crkvu, sagradio je Premislav
    kralj slovinski, u drugoj po-
    lovini VIII vijeka.
    Šemati. god. 1892 piše, da
    su smještene u pjevnicama
    iste crkve dvije najstari-
    je grobnice, za koje preda-
    nje kazuje, da su u njima
    ukopani kralj Dragutin
    i žena mu Draginja. Nad-
    pisi su sasvim iz-
    lizani, a i Turci su ih
    otvarali.
    Na sjevernom zidu stoji
    natpis:

    ''na 760 Bii sograđen ova
    cerkov ot krala Pre-
    mislava slaviinskog.''

    U Istoriji I. Julinac
    štampanoj v Vjenje 1765. g.
    spominje se 37. Srbsko-
    dalmatinski vlada-
    telj Mihail, đe veli
    među ostalog:

    ''Oumeršu Mihailu z =
    ljeta vladjanija svojego,
    pogreben v cerkvi Ser-
    gija i Vakha''
    tako što spominje po
    redu 45. vladaoca.
    Dragina i između
    ostalog veli Julinac
    ''po smerti pogreben
    v Monastir svja-
    tih Sergija i Vaka.''

    Dakle po ovoj istoriji
    moglo bi se stalno drska-
    ti, da su crkva Sergija
    i Vakha što se spomi-
    nje u ovoj istoriji, ova
    današnja pođanska, jer

    i po predanju se znade
    da je ovđe manastir bio,
    ako bi se dalo vjerovati
    da je to ta crkva, on-
    da su dva vladaoca po-
    grebeni Mihail i Dra-
    ginja a ne kao Šema-
    tizam što veli muž
    i žena Dragutin i Dragija.

    U selu Trebesinu postojao je
    jedan manastir na zemljištu
    tako zvanom ''Podstražnik''
    čije je zemljište svojina poro-
    dice Avramovića.
    Na površini zemljišta ne
    nalazi se nikakve razvali-
    ne, već samo jedna ploča od
    kamena koja na sebi ima
    dvije jamice.

    Po narodnom predanju veli se
    da je ta ploča ''Sv. Trpeza''
    crkve spomenutog manasti-
    ra.
    Te dvije jamice, moraju
    da su izdubene za sv. mošti
    koje su u prva doba stavljali
    u sv Trpezi.

    Iz sela Trebesina bio je
    i jedan Episkop koji bio
    iz porodice ''Palikuća''

    Ovo sam zabilježio po pri-
    čanju popa Miajla P. Avramo-
    vića iz Trebesina i bio sam
    očevidac te ploče i zemljiš-
    ta ''Podstražnik'' koja ploča
    leži u jednom grmu tako
    da bi je čovjek jedva i našao.

    10/ V. 1905 Jovo N. Avramović

    // Projekat Rastko - Boka / Istorija //
    [ Promena pisma | Pretraživanje | Mapa Projekta | Kontakt | Pomoć ]


    © 2001. "Projekat Rastko - Biblioteka srpske kulture na Internetu"; Tehnologije, izdavaštvo i agencija "Janus"; kao i nosioci pojedinačnih autorskih prava. Nijedan deo ovog sajta ne smije se umnožavati ili prenositi bez prethodne saglasnosti. Za zahtjeve kliknite ovdje.