NovostiPretragaO projektuMapa projektaKontaktPomocProjekat Rastko Promena pisma English
Projekat RastkoIstorija
TIA Janus

MILUTIN V. LACKOVIĆ

FOND ZA ODEVANJE SIROMAŠNIH ĐAKA

Mira Sofronijević: Darivali su svome otečestvu, Beograd, 1995.

 

“Da se čist prihod Fonda upotrebi za odevanje siromašnih đaka nižih razreda gimnazija i Realke u Beogradu, i to o Božiću i Uskrsu.”

17. maja 1911. godine
u Beogradu

iz Testamenta Vladimira Lackovića,
biv. sudije i advokata

Posle prerane smrti sina jedinca roditelji osnivaju Fond pokojnog Milutina V. Lackovića, đaka II razreda gimnazije. Rad Fonda je odobren Ukazom Nj. K. V. Petra I od 12. aprila 1914. godine.

Fond je pored sume od 2.000 dinara u zlatu, koja je položena kod Državne hipotekarne banke, raspolagao i velikim nepokretnim imanjem.

To imanje učenika nižih razreda beogradskih gimnazija i Realke u Beogradu nalazilo se na Prestolonaslednikovom trgu br. 4 i u Draškovićevoj ulici br. 5, što će reći da se i danas nalazi na uglu Terazija br. 4 i Sremske ulice br. 5, a sastoji se od tri zgrade građene u “tvrdom materijalu”. Na taj način su učenici nižih razreda srednje škole imali svoj fond - svoja sredstva koja ni u kom slučaju ni danas ne bi bila zanemarljiva.

Na pomenuto imanje polagala je pravo udovičkog uživanja i gospođa Mileva (Mica) Lacković, supruga zaveštaoca. Za upravljače ovim fondom Vladimir Lacković je odredio Bogdana Popovića i Slobodana Jovanovića, profesore univerziteta, kao i Drag. K. Popovića, advokata iz Beograda.

Ovo zadužbinsko imanje uz dobro staranje Uprave i supruge zaveštaoca srećno je prebrodilo oba svetska rata. Ali, kao i sva nepokretna imovina koja je zaveštana srpskom narodu, ni ovo dobro nije imalo sreće sa nacionalizacijom nepokretnosti koja je izvršena "u ime naroda" 1957. godine. Odeljenje za finansije O. S. Stari Grad donosi 26. decembra 1958. godine Rešenje o nacionalizaciji. Nacionalizacija je izvršena na taj način što je Fondu određena naknada u iznosu od 1.200.560 dinara s tim da se od te sume odbije 323.254 dinara na ime udovičkog uživanja koje je primala kao plodouživalac Mileva (Mica) Lacković. Prema pomenutom rešenju preostali iznos od 797.306 dinara "ima se isplatiti Fondu siromašnih đaka nižih razreda gimnazija i Realke u Beogradu u roku od 50 (pedeset) godina". Isplatu će vršiti, a verovatno da još uvek i vrši, Narodna banka SFRJ ili kako je sada ime te banke.

Savet za kulturu Narodne Republike Srbije, Zadužbinski odsek, koji je po svemu sudeći već tada preuzeo ovaj fond, na osnovu prigovora koji su podnešeni, obaveštava 31. jula 1959. godine Komisiju za nacionalizaciju pri Narodnom odboru Stari Grad, između ostalog, da:

“Na naše pitanje Sekretarijat za zakonodavstvo i organizaciju SIV-a u aktu broj 677 od 12. juna 1957. godine odgovorio je da ne može da zauzme stav po pitanju karaktera prava svojine na zadužbinskoj imovini jer pravni položaj zadužbina još nije određen”.

Kako karakter prava svojine na zadužbinskoj imovini nije bio preciziran, ta je imovina za svaku sigurnost bila nacionalizovana pa su i siromašni đaci, ukoliko ih je bilo u vreme nacionalizacije, ostali bez svojih imanja koja su koristili od 1914. godine.

Međutim, ovo nije bio jedini fond za pomoć siromašnim đacima u Srbiji. Iz spiska Zadužbina u Arhivu Srbije beležimo samo one zadužbine i fondove koji u svojim nazivima imaju reči učenik ili škola, a to su:

1. Fond za pomoć siromašnim učenicima o. š. Mladenovac Rade i Mladena Lazarevića

2. Fond siromašnih đaka Šiljakovca Radivoja Markovića

3. Fond siromašnih učenika čačanske gimnazije Čedomilja i Katarine Mitrović

4. Fond siromašnih đaka iz Melenaca

5. Fond siromašnih đaka iz Jagodine

6. Fond siromašnih đaka iz Grošnice

7. Fond siromašnih đaka o. š. u Požarevcu Darinke Mihovanović

8. Fond siromašnih đaka u Palanci

9. Fond siromašnih učenika zanatske škole u Novom Sadu Savke Subotić

10. Fond učenika državnih škola u Vršcu slikara Svetislava Jovanovića

11. Fond za pomaganje siromašnih gimnazijalaca Aranđelovca

12. Fond za pomaganje siromašnih učenika gimnazije u Velikom Bečkereku i Velikoj Kikindi

13. Fond za pomaganje siromašnih učenika u Mladenovcu

14. Fond "Potpora" pri muškoj i ženskoj gimnaziji

15. Fond siromašnih đaka "Karađorđe" u Vršcu

16. Fond siromašnih đaka o. š. Vlasotinci

17. Fond siromašnih đaka o. š. u Požarevcu

18. Fond siromašnih učenika u Mošorinu

19. Fond siromašnih učenika u Senti

20. Fond siromašnih učenika u Natalincima

21. Fond siromašnih učenika u Savincu srez Takovski

22. Fond siromašnih učenika Saranovačke osnovne škole

23. Fond siromašnih učenika u Cerovcu

24. Fond Srpske pravoslavne gimnazije u Novom Sadu

25. Fond siromašnih učenika u Selevcu

26. Fond srpskih privrednika za školovanje obdarene dece

27. Fond šabačkih osnovnih škola

28. Fond škole muzike i pevanja.


// Projekat Rastko / Istorija //
[ Promena pisma | Pretraga | Mapa Projekta | Kontakt | Pomoć ]