NovostiPretragaO projektuMapa projektaKontaktPomocProjekat Rastko Promena pisma English
Projekat RastkoIstorija
TIA Janus

МИЛУТИН В. ЛАЦКОВИЋ

ФОНД ЗА ОДЕВАЊЕ СИРОМАШНИХ ЂАКА

Мира Софронијевић: Даривали су своме отечеству, Београд, 1995.

 

“Да се чист приход Фонда употреби за одевање сиромашних ђака нижих разреда гимназија и Реалке у Београду, и то о Божићу и Ускрсу.”

17. маја 1911. године
у Београду

из Тестамента Владимира Лацковића,
бив. судије и адвоката

После преране смрти сина јединца родитељи оснивају Фонд покојног Милутина В. Лацковића, ђака II разреда гимназије. Рад Фонда је одобрен Указом Њ. К. В. Петра I од 12. априла 1914. године.

Фонд је поред суме од 2.000 динара у злату, која је положена код Државне хипотекарне банке, располагао и великим непокретним имањем.

То имање ученика нижих разреда београдских гимназија и Реалке у Београду налазило се на Престолонаследниковом тргу бр. 4 и у Драшковићевој улици бр. 5, што ће рећи да се и данас налази на углу Теразија бр. 4 и Сремске улице бр. 5, а састоји се од три зграде грађене у “тврдом материјалу”. На тај начин су ученици нижих разреда средње школе имали свој фонд - своја средства која ни у ком случају ни данас не би била занемарљива.

На поменуто имање полагала је право удовичког уживања и госпођа Милева (Мица) Лацковић, супруга завештаоца. За управљаче овим фондом Владимир Лацковић је одредио Богдана Поповића и Слободана Јовановића, професоре универзитета, као и Драг. К. Поповића, адвоката из Београда.

Ово задужбинско имање уз добро старање Управе и супруге завештаоца срећно је пребродило оба светска рата. Али, као и сва непокретна имовина која је завештана српском народу, ни ово добро није имало среће са национализацијом непокретности која је извршена "у име народа" 1957. године. Одељење за финансије О. С. Стари Град доноси 26. децембра 1958. године Решење о национализацији. Национализација је извршена на тај начин што је Фонду одређена накнада у износу од 1.200.560 динара с тим да се од те суме одбије 323.254 динара на име удовичког уживања које је примала као плодоуживалац Милева (Мица) Лацковић. Према поменутом решењу преостали износ од 797.306 динара "има се исплатити Фонду сиромашних ђака нижих разреда гимназија и Реалке у Београду у року од 50 (педесет) година". Исплату ће вршити, а вероватно да још увек и врши, Народна банка СФРЈ или како је сада име те банке.

Савет за културу Народне Републике Србије, Задужбински одсек, који је по свему судећи већ тада преузео овај фонд, на основу приговора који су поднешени, обавештава 31. јула 1959. године Комисију за национализацију при Народном одбору Стари Град, између осталог, да:

“На наше питање Секретаријат за законодавство и организацију СИВ-а у акту број 677 од 12. јуна 1957. године одговорио је да не може да заузме став по питању карактера права својине на задужбинској имовини јер правни положај задужбина још није одређен”.

Како карактер права својине на задужбинској имовини није био прецизиран, та је имовина за сваку сигурност била национализована па су и сиромашни ђаци, уколико их је било у време национализације, остали без својих имања која су користили од 1914. године.

Међутим, ово није био једини фонд за помоћ сиромашним ђацима у Србији. Из списка Задужбина у Архиву Србије бележимо само оне задужбине и фондове који у својим називима имају речи ученик или школа, а то су:

1. Фонд за помоћ сиромашним ученицима о. ш. Младеновац Раде и Младена Лазаревића

2. Фонд сиромашних ђака Шиљаковца Радивоја Марковића

3. Фонд сиромашних ученика чачанске гимназије Чедомиља и Катарине Митровић

4. Фонд сиромашних ђака из Меленаца

5. Фонд сиромашних ђака из Јагодине

6. Фонд сиромашних ђака из Грошнице

7. Фонд сиромашних ђака о. ш. у Пожаревцу Даринке Миховановић

8. Фонд сиромашних ђака у Паланци

9. Фонд сиромашних ученика занатске школе у Новом Саду Савке Суботић

10. Фонд ученика државних школа у Вршцу сликара Светислава Јовановића

11. Фонд за помагање сиромашних гимназијалаца Аранђеловца

12. Фонд за помагање сиромашних ученика гимназије у Великом Бечкереку и Великој Кикинди

13. Фонд за помагање сиромашних ученика у Младеновцу

14. Фонд "Потпора" при мушкој и женској гимназији

15. Фонд сиромашних ђака "Карађорђе" у Вршцу

16. Фонд сиромашних ђака о. ш. Власотинци

17. Фонд сиромашних ђака о. ш. у Пожаревцу

18. Фонд сиромашних ученика у Мошорину

19. Фонд сиромашних ученика у Сенти

20. Фонд сиромашних ученика у Наталинцима

21. Фонд сиромашних ученика у Савинцу срез Таковски

22. Фонд сиромашних ученика Сарановачке основне школе

23. Фонд сиромашних ученика у Церовцу

24. Фонд Српске православне гимназије у Новом Саду

25. Фонд сиромашних ученика у Селевцу

26. Фонд српских привредника за школовање обдарене деце

27. Фонд шабачких основних школа

28. Фонд школе музике и певања.


// Пројекат Растко / Историја //
[ Промена писма | Претрага | Мапа Пројекта | Контакт | Помоћ ]